Naukowcy wykazali, że macki ośmiornicy same decydują o tym, jak się poruszać.
Przyssawki ośmiornicy mogą inicjować działania w odpowiedzi na informacje otrzymywane z otoczenia i koordynować swoje ruchy z sąsiednimi przyssawkami niezależnie od mózgu. Zjawisko to jest unikalne, ponieważ wiąże się z zupełnie inną architekturą układu nerwowego niż u kręgowców. ENG+TLDR
RFpNeFeFiFcL z- #
- #
- #
- #
- #
- #
- 93
- Odpowiedz
Komentarze (93)
najlepsze
Opracowanie to opiera się na wnioskach, zgodnie z którymi przyssawki ośmiornicy mogą inicjować działania w odpowiedzi na informacje otrzymywane z otoczenia i koordynować swoje ruchy z sąsiednimi przyssawkami niezależnie od mózgu. Zjawisko to jest unikalne, ponieważ wiąże się z zupełnie inną architekturą układu nerwowego niż u kręgowców.
Ośmiornica rozwinęła się po tym, jak zwierzęta podzieliły się na kręgowce i bezkręgowce 500 milionów lat temu. Układ nerwowy kręgowców koncentruje się w mózgu i rdzeniu kręgowym. Jest on scentralizowany i zorganizowany zgodnie z zasadą pionowych połączeń wstępujących i zstępujących. Dlatego mózg najpierw otrzymuje informacje o bodźcach, a następnie, po przetworzeniu sygnałów, daje odpowiedź na nie. W ośmiornicy jest to zupełnie inaczej ułożone.
Biolodzy
BONUS PACK
1. Ośmiornice posiadają trzy serca. Jedno z nich zajmuje się pompowaniem krwi przez całe ciało. Drugie pompuje krew przez skrzela. Trzecie przestaje działać, gdy pływa. Z tego powodu ośmiornice szybko się męczą i wolę pełzać.
2. Dotychczas odkryto około 300 gatunków ośmiornic.
@RFpNeFeFiFcL: @rolf_ed: @Mekki:
#benis #heheszki #tosiefizjologomniesnilo
@zygiboos: Wszedłem tutaj tylko wrzucić ten obrazek ( ͡° ͜ʖ ͡°)