TL;DR
MSWiA znowu odstawia jakiś szajs związany z ograniczaniem dostępu do broni. Wysyłamy masowo maile do MSWiA oraz innych organów w celu wywarcia presji oraz doinformowania się o sytuacji. Propozycja treści maila oraz adresy pod koniec dokumentu.
Opis problemu
Kilkanaście godzin temu na Wykopie zagościł krótki artykuł o tym, że po raz kolejny w MSWiA toczą się prace nad wdrożeniem przepisów za plecami obywateli. Urzędnicy w drodze dostępu do informacji publicznej z zapytaniem o postęp prac nad Ustawą o Broni i Amunicji w bardzo zgrabny sposób poinformowali obywatela, że:
- nie toczą się prace nad Ustawą o Broni i Amunicji
- toczą się prace związane z implementacją dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/853 z dnia 17.05.2017 zmieniającej dyrektywę Rady 91/477/EWG w sprawie
kontroli nabywania i posiadania broni (Dz.Urz.UE.L Nr 137, str. 22)
Sprawa jest kuriozalna, gdyż implementacja dyrektywy musi znowelizować Ustawę o Broni i Amunicji.
Dostęp do informacji publicznej
Zgodnie z art. 61 ust. 1 Konstytucji:
Obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. Prawo to obejmuje również uzyskiwanie informacji o działalności organów samorządu gospodarczego i zawodowego a także innych osób oraz jednostek organizacyjnych w zakresie, w jakim wykonują one zadania władzy publicznej i gospodarują mieniem komunalnym lub majątkiem Skarbu Państwa.
Należy jednocześnie wskazać, że niezasadna odmowa udostępnienia informacji publicznych grozi karą.
Kto, wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi, nie udostępnia informacji publicznej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Temat nowelizacji przepisów i implementacji unijnej dyrektywy jest niewątpliwie sprawą publiczną. Musimy więc wykorzystać wszystkie dostępne środki by dowiedzieć się o pracach w komisjach sejmowych, projektach przygotowywanych przez ludzi wychowanych w PRLowskim betonie, a dziś zasiadających w MSWiA i KGP w Warszawie.
Czytaj więcej: https://bezprawnik.pl/dostep-d...
Co możemy zrobić?
Możemy zalać Ministerstwa mailami i nagłośnić temat. Ostatnim razem, gdy MSWiA próbowało przepchnąć drastyczne ograniczenia w dostępie do broni palnej poprzez podobną akcję wycofali się. Przy czym zapytania o ograniczenia w dostępie do broni palnej lądowały nawet pod zdjęciami prezesa z kotem. Za niedługo mamy wybory i nic dziwnego, że ostatnie czego chcą to poinformowania kilkuset tysięcy strzelców broni współczesnej i czarnoprochowej, kolekcjonerów oraz myśliwych o planowanej bombie w przepisach. Temat zwyczajnie śmierdzi.
Na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001 r. (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 ze zm.) WNOSZĘ O UDOSTĘPNIENIE INFORMACJI PUBLICZNEJ POPRZEZ PRZEKAZANIE wszelkich dokumentów, projektów, zapisków, wiadomości email, które dotyczą, dokumentują zawierają prace analityczne implementacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/853 z dnia 17.05.2017 zmieniającej dyrektywę Rady 91/477/EWG w sprawie kontroli nabywania i posiadania broni (Dz.Urz.UE.L Nr 137, str. 22) nad którą prace toczą się w MSWiA w wersji aktualnej na dzień udostępnienia.
Jeżeli prace nad implementacją dyrektywy 2017/853 z dnia 17.05.2017 nie są prowadzone proszę o jednoznaczne potwierdzenie tego w formie pisemnej.
Jednocześnie na podstawie art. 14 ust. 1 powołanej ustawy, wnoszę o udostępnienie mi powyższych informacji poprzez przesłanie informacji pocztą elektroniczną na podany adres: xyz@zyz.com Korespondencję w tej sprawie proszę kierować do mnie za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zgodnie z art.39 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U.z 2000 r. Nr 98, poz. 1071, z późn. zm.)
Z poważaniem,
Imię i Nazwisko
Wniosek o udostępnienie informacji publicznej może być złożony:
- elektronicznie – na adres email MSWiA: kancelaria.glowna@mswia.gov.pl
- elektronicznie – za pośrednictwem platformy ePUAP
- listownie na adres: Kancelaria Główna Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ul. Stefana Batorego 5, 02-591 Warszawa
Udostępnienie informacji publicznej następuje bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku. Jeżeli informacja nie może być udostępniona w ww. terminie wnioskodawca zostaje poinformowany o powodach opóźnienia i terminie udzielenia odpowiedzi. Termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od daty wpływu wniosku do MSWiA.
Wykop już raz rozkręcił aferę z MSWiA. Rozkręćmy ją ponownie!
Komentarze (87)
najlepsze
PiSiory ciągle tak robią - łżą. Zaraz sprawdzę co jest na legislacji.
Wniosek wysłany.
@GordonL: o to właśnie im chodzi, bo formalnie projekt nie istnieje, a skoro nie ma projektu to i legislacja pusta. Gdy wszystko za kulisami zostanie ustalone to nagle nieoficjalne notatki jakiejś cichej komisji staną się projektem, który ze względu na pilny termin zostanie błyskawicznie przegłosowany.
@kawuel: dlatego, ze nienawidzi wolnosci (t.j. jest PiSowskim trollem)
No ale trybsonowi odpisali że prace nad dyrektywą trwają, jedynie niby nie trwają nad ubojką.
@#!$%@?: w Polsce prawo jest dosyć liberalne w porównaniu do innych krajów europejskich.
Uprzedzając odpowiedzi: mam pozwolenie.