Spokojnie, niedługo pewien niski jegomośc ogłosi, że to jego brat bliźniak odkrył to wszystko związane z promieniowaniem i dostał noble i mogą sobie francuzi wtedy zatrzymać skłodowską.
Wielki ból dupy cebulaków. Wyjechała, bo kobiety miały problem ze studiowaniem na uniwersytetach w Królestwie Polskim, które notabene cieszyło się nie najgorszą suwerennością. Francja dała jej wykształcenie i otworzyła drogę do kariery. Zakop.
@kettu: "Nie najgorsza suwerenność" po 1867 roku (rok urodzenia Marie Skłodowskiej-Curie i zarazem rok w którym zakazano używania języka polskiego w administracji i szkolnictwie)?
W związku z tym została guwernantką najpierw w prawniczej rodzinie z Krakowa, a następnie u ziemiańskiej rodziny Żorawskich, mieszkających w majątku ziemskim w Szczukach. Tam Maria uczyła dwie córki Żorawskich, a w wolnych chwilach, za zgodą Żorawskiego uczyła wiejskie dzieci czytania, pisania i liczenia; działalność ta była
Żyła we Francji ponad 40 lat, tam studiowała i tam pracowała. Powiedziałbym, że się zasymilowała. Nie widzę powodu, dlaczego nie można jej nazwać Francuzką.
W 1911 roku Maria zgłosiła swoją kandydaturę do Francuskiej Akademii Nauk, ale przepadła w głosowaniu. Warto w tym miejscu podkreślić, że Maria była laureatką Nagrody Nobla, trzykrotną laureatką Akademii Nauk w Paryżu, posiadała doktoraty honorowe uniwersytetów m.in. w Edynburgu, Genewie, Manchesterze, była członkiem Akademii Nauk w Petersburgu, Bolonii, Pradze, członkiem Akademii Umiejętności w Krakowie. Przezwyciężyły jednak seksistowska postawa wobec kobiet i ksenofobiczna postawa wobec
Komentarze (269)
najlepsze
Komentarz usunięty przez moderatora