Co zwierzęta wiedzą o umieraniu. Żałoba żyraf i wilków
Obserwacje ich zachowań sugerują, że wiedzą o nim całkiem sporo. Wydaje się, że przeżywają żałobę po stracie najbliższych. Czy jednak mają świadomość swojej własnej śmiertelności? [W komentarzu całość]
MalyBiolog z- #
- #
- #
- #
- #
- #
- 2
- Odpowiedz
Komentarze (2)
najlepsze
Przez cały ten czas zwierzę trzymało się z dala od reszty grupy, choć normalnie samice żyraf nie rozstają się z resztą kompanii.
Tak umiera zwierzę
Bercovitch
Filmowcy Jim i Jamie Dutcher, sławni podglądacze życia wilków i założyciele organizacji Living with Wolves, opisywali perypetie watahy, którą przez wiele miesięcy obserwowali w Kanadzie. Smutki i radości przeplatały się ze sobą. Po zabiciu jednej z młodych samic przez pumę zachowanie stada wyraźnie się zmieniło. Dutcherowie relacjonowali: "Wspólne radosne wycie zostało zastąpione przez płaczliwe zawodzenie pojedynczych osobników. Wataha regularnie odwiedzała miejsce, w którym zginęła ich towarzyszka. Wilki szły wtedy powoli i bardzo cicho, z głowami i ogonami zwieszonymi ku ziemi. Trwało to sześć tygodni. Dopiero po tym czasie stado odzyskało równowagę".
Dodajmy na koniec opis zachowania gęsi gęgawy pozostawiony przez twórcę etologii, noblistę Konrada Lorenza. "Po stracie partnera widać było u niej te same symptomy, które psycholog John Bowlby obserwował po pewnym czasie u osieroconych małych dzieci - ptak miał oczy głęboko zapadnięte, pusty wzrok, głowę zwieszoną, był apatyczny i wyciszony" - pisał uczony.
Czy jednak założenie, że zwierzęta są zdolne do tych samych emocji co my, nie jest błędne? Może niepotrzebnie antropomorfizujemy ich zachowania,