O Mieszku narosło już tyle legend, że nie wiadomo, która jest prawdziwa. Czytałem domysły o jego skandynawskich i azjatyckich korzeniach :D. Niestety prawdy chyba nigdy nie poznamy.
Fajnie się czyta, ale jego koncepcja ocierająca się o lingwistykę (jakoby mieli zapisać nazwę z którą im się skojarzy) jest niewiarygodna. Na poparcie takiego argumentu wypadałoby wskazać przykłady, co do których nie ma wątpliwości, że takie zjawisko występuje - bez nich taka koncepcja nie może uchodzić za wiarygodną.
Przy zetknięciu z obcojęzyczną nazwą własną zazwyczaj adaptuje się ją fonetycznie, tak, żeby była ona łatwiejsza do wymówienia - tak przykładowo nazwa "Wrocław" zmieniła
@manimalia: ależ oczywiście, przecież dyskusja wzbogaca rozumienie, tylko fajnie jakby była podparta czymś sensownym(z relacji kolegów z uczelni zajmujących się tym tematem, książka pisana jest na "naukowy nos") :)
@PokeMan: Niestety, podręcznik musi być pisany w stylu naukowym i zawierać jak najmniej takich niesprawdzonych do końca hipotez. O nich można wspomnieć na marginesach co najwyżej.
@MarkiMarka: Słowianie mieli być potomkami Jafeta, więc tak ostatecznie bym tego nie negował. Gdyby tak było to teorie o polskości Jezusa miałyby nową pożywkę :D Swoją drogą Żydzi swoją wiarę zmiksowali z wierzeń różnych ludów - i to wcale nie zawsze semickich skoro już wiemy, że w Babilonii była niezła mieszanka semitów z niesemitami, a nawet w Egipcie byli.krewni indoariów. Imię Abraham można wywieźć od A-Brahmin czyli nie-bramin lub były bramin
Komentarze (60)
najlepsze
Komentarz usunięty przez moderatora
@kontrowersje:
bk z cb :)
Przy zetknięciu z obcojęzyczną nazwą własną zazwyczaj adaptuje się ją fonetycznie, tak, żeby była ona łatwiejsza do wymówienia - tak przykładowo nazwa "Wrocław" zmieniła
Nieprawda, w alfabecie arabskim stosuje się dodatkowe znaczki pod samogłoskami.
źródło
To w końcu "Mieszko" czy jak? No i co z tą postacią ze starego testamentu?
Tak.
Poza tym mnożenie spekulacji jest bez sensu skoro podstawowa polska wersja nie ma dziur.
Mieszko jest jak Leszko. Lestek, Leszko, Leszek to Lechu, Lech co po słowiańsku znaczyło przebiegły, giętki, zwinny, nieuchwytny (leszczyna, leszcz).
Analogicznie Mieszko to Miechu (jak w odmianie mięso - mięcha, kusić - skucha, mucha muszysko, ruszać się... może