Wpis z mikrobloga

Finalnie będą podpięte na magistralę ale nie w tym rzecz

Podpinam je pojedynczo żeby sprawdzić czy działają.

Jeden z nich działa i poprawnie wskazuje temperaturę, dwa następne nie chcą współpracować, ich ID jest równe 00000000

Trudno mi uwierzyć, że dwa czujniki (kupione w dodatku w różnych sklepach) mogłyby być felerne
@Tokarz: albo masz pecha albo dales ciala gdzies. Ja montowalem 27 czujnikow w ds1827 w duzym obiekcie, na dodatek magistrala byla cieta, latana i rozgwiezdzona w paru miejscach. Po udanym uruchomieniu brak problemow do dzis.
@zachwiej: Program i połączenie na pewno jest dobre bo jeden czujnik działa prawidłowo. Gdy zamienię go na jeden z tych dwóch to układ zachowuje się jakby tych czujników tam nie było. Czujników w żaden sposób spalić nie mogłem.

Próbowałem już chyba wszystkiego i dalej nie wiem co może być przyczyną
@Tokarz: Albo super pecha, albo twój system robi wariacje. Za każdym razem czujnik dobry działa poprawnie ? Ja się tymi kostkami bawiłem parę lat temu i nigdy z nimi nie miałem kłopotów! Spróbuj sprawdzić jeszcze raz timingi. Sprawdź timingi, może jesteś na granicy (MAX MIN).
@Tokarz: sprawdz czy nie masz czasami 3 roznych modeli bo jest kilka (roznia sie numerami) choc i tak powinno je przy skanowaniu znajdowac, mmmm. Probowales wszystkie 3 dac na raz na jedna magistrale?
@Tokarz: Sorki, powtórzę jeszcze raz. Sprawdź timingi. Może się okazać, że jesteś gdzieś na granicy z jakimś parametrem czasowym (tLOW1/tPDHIGH/tLOW0). Kostki z różnych procesów produkcyjnych mogą mieć różne parametry. To jedyne co mi przychodzi do głowy.

Albo kup jeszcze jeden (pewny ) czujnik i się wyjaśni.
@Tokarz: szansa, że trafiłeś na 2 uszkodzone jeszcze z dwóch sklepów jest bardzo niska, dziwne. Czy te 2 nie różnią się jakoś minimalnie od tego działającego? może to nie są ds18b20 albo to jakieś podróbki?
@bassfun: Dobry czujnik zawsze działa poprawnie, czasy między pomiarami są i tak na wyrost (1000ms), poza tym i tak powinien sczytywać ID

@zachwiej: Wszystkie czujniki to DALLAS 18B20

Różnią się tylko późniejszymi oznaczeniami:

1 339C4 +186AC (działający)

1 319C4 +959AB

1 319C4 +959AB

Nie wiem co te oznaczenia wnoszą, nic o tym nie wygooglowałem, w notach katalogowych też nie ma nich informacji.
@Tokarz: pewnie datecode, ale wyraznie widac ze niedzialajace sa z jednej partii.

Koledze raczej chodziło o timingi podczas transmisji danych tj. Pomiędzy stanami high low i podczas ladowania kondensatora o ile uzywasz trybu parasitic power
@zachwiej: @bassfun: @paw39: Spróbuję z innym czujnikiem ale będę go miał dopiero w poniedziałek. Przy ewentualnym kupnie poproszę o czujnik z innej serii niż poprzednie.

Dziękuję Wam za pomoc, napiszę w poniedziałek wieczorem czy są jakieś postępy :)