Wpis z mikrobloga

Wpis długi więc po prostu skopiuję.

Dzisiaj coś (mam nadzieję) interesującego, czyli podział Polski na regiony konserwatywne i liberalne. Z góry uprzedzam, że jest to raczej zabawa niż poważne opracowanie, ale wydaje mi się, że wyniki wyszły całkiem dobre.


Konserwatyzm/liberalizm mierzyłem za pomocą sześciu wskaźników:


1. Stosunku liczby rozwodów do nowo zawartych małżeństw (w regionach konserwatywnych rozwodów powinno być mniej)


2. Procentu dzieci w wieku 3-5 lat uczęszczających do przedszkola (w regionach konserwatywnych powinien być niższy: więcej jest matek zostających w domu, częściej pomagają dziadkowie)


3. Procentu dzieci w żłobkach w ogóle dzieci w wieku 0-2 lata (w regionach liberalnych matki szybciej chcą/muszą wrócić do pracy po urodzeniu dziecka)


4. Procentu rodzin wielopokoleniowych w ogóle rodzin (na terenach liberalnych dominują rodziny nuklearne, na terenach konserwatywnych rodziny składają się z dzieci, rodziców, dziadków, a czasem i pradziadków)


5. Stosunku liczby nieoficjalnych związków do małżeństw (konserwatyści nie akceptują związków nieformalnych)


6. Udziału rodzin z dziećmi w ogóle rodzin (konserwatyści chyba mimo wszystko częściej mają dzieci)

W każdej kategorii podzieliłem powiaty na cztery grupy (od najbardziej konserwatywnej do najbardziej liberalnej) za pomocą metody czterech median, a ogólny wskaźnik konserwatyzmu/liberalizmu był sumą kwartyli. 23 powiaty uzyskały maksymalną liczbę "punktów" (24), zaś 11 powiatów - minimalną (6).


Jeszcze jedna uwaga co do konstrukcji mapy:


Jeśli na obszarze np. ciemnoniebieskim pojawiał się pojedynczy jasnoniebieski powiat (i był przez ten ciemnoniebieski otoczony), to zamalowywałem go. Jeśli jednak pojawiał się powiat ciemnoczerwony lub cielisty, nie zamalowywałem. Analogicznie sytuacja wyglądała z drugiej strony. Idea jaka za tym stała była taka, że ten jeden powiat jest nieznacznym odchyleniem (bo to sąsiedni kwartyl), za co mogło odpowiadać jakieś pojedyncze zdarzenie.

https://www.facebook.com/kartografiaekstremalna/photos/a.153692631483262.1073741826.153690641483461/311141209071736/?type=1&theater

#kartografiaekstremalna #neuropa #4konserwy
Pobierz Zircon - Wpis długi więc po prostu skopiuję. 


 Dzisiaj coś (mam nadzieję) interesuj...
źródło: comment_PtiA6O1tvxSOEE1mtuHNCiy7mVbTItlV.jpg
  • 5
@Zircon: Ciekawa mapa. Jednak jesli chodzi o punkty 2,3,4 to rownie dobrze moga byc one zwiazane z zamożnością ( rowniez z poziomem bezrobocia w regionie) a nie z pogladami. Jesli z praca jest slabo to pracuje tylko jedna osoba w rodzinie, wtedy nie ma powodu dla ktorego dziecko mialo by isc do żłobka/przedszkola bo jeden rodzic i taknjest w domu. To przeklada sie na zamożność rodziny, i moze nie miec srodkow