Wpis z mikrobloga

Gdybyście się zastanawiali w jaki sposób sadzi się ryż. Najpierw sypią ziarno, dużo ziarna na małej powierzchni. Jak wykiełkuje i podrośnie trochę, to biorą te małe roślinki i rozsadzają w sporych odstępach od siebie po całym polu. Potem się rozrasta tak bardzo, że nie ma jak między nimi chodzić.

Ryż się sadzi i zbiera przynajmniej 3 razy w roku. Jest to nieustanny cykl:

- przeorać

- nawodnić

- przeorać jeszcze raz

- posadzić ryż na małej powierzchni

- rozsadzić po całym polu

- czekać tak ze 2 miesiące trzeba

- chodzić po polu trzeba i drzeć morde żeby odstraszyć ptaki czające się na ryż

- zbierać ryż

- przynieść dary dla bogów za fajne zbiory i na rzecz kolejnych

- wypuścić na pole kaczki, żeby jadły, srały, nawoziły ogólnie

i cały cykl od nowa.

#ciekawostki #bali #friqnabali #rolnictwo #ryz
F.....Q - Gdybyście się zastanawiali w jaki sposób sadzi się ryż. Najpierw sypią ziar...

źródło: comment_oxVZqwRjzODzAbpLqCSov1VzgnOXnBjU.jpg

Pobierz
  • 28
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@FriQ: to w Japonii ręcznie nie sądzi się od lat, a proces który opisałeś jest przestarzały. Wszystko robi się maszynowo i dwie osoby są w stanie ogarnąć duże pole w kilka godzin
  • Odpowiedz
@ama-japan: oczywiście, że jest przestarzały. To Bali, nie Japonia. Bali to wiocha. Serio. Jak mi sie uda złapać to wrzuce foto 'pługa / traktora' który takowe pole orze. Przepiękny przykład samoróbki wioskowej.
  • Odpowiedz
Rozumiem, że Ty jesz w takim razie za darmo ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@wzr1one: do bóstwa mi daleko. Ale jak chcesz sie do mnie modlić to nie bede bronił ( )

@ama-japan: no, tylko, ze nie zrobiłem foty tego wynalazku jeszcze. Niedlugo bedzie orał pola przy mojej chacie, więc mam nadzieje załapać się na to, to wtedy może nawet
  • Odpowiedz