Wpis z mikrobloga

Mirki, potrzebuję porady życiowej ;) Z powodu konieczności zrobienia przerwy w studiowaniu (względy zdrowotne) wziąłem się za szukanie pracy w sferze programistycznej. Udało mi się takową znaleźć, zostałem zatrudniony i dokoptowany do projektu, w którym piszę kod w Javie, zajmuję się łataniem i rozwojem starej aplikacji i dostosowaniem jej do potrzeb klienta.

Kodzę tak od ~4 miesięcy, nabieram powoli doświadczenia w pracy w teamie itp. i jest fajnie, jednak projekt powoli zmierza ku końcowi, a ja zastanawiam się - w jaki sposób i w jakim kierunku powinienem się rozwijać? O ile obecna praca pozwala mi zaznajomić się z pracą w teamie developerskim, pracy z repozytorium, poprawnego formatowania kodu no i w utrzymaniu ciągłości kodzenia (żeby mózg nie zardzewiał) o tyle nie jest zbytnio rozwojowa - nie zapoznaję się z nowymi technologiami itp. Nie wiem jak będzie wyglądał kolejny projekt, o ile w ogóle jeszcze mnie tu zechcą ;) Dlatego chciałbym zadbać o swój rozwój na własną rękę no i liczę na radę bardziej doświadczonych programistów - w jakim kierunku się rozwijać, czym najlepiej się zainteresować żeby to procentowało na przyszłość? Nie pytam tutaj o to jakiego języka się uczyć od zera (docelowo w mojej sferze zainteresowań jest Java, C#), tylko raczej o technologie, czy techniki programowania które pomogą mi w pracy nad przyszłymi projektami tak, żebym nie odstawał znacznie od reszty zespołu do którego zostanę przydzielony. Jakieś pozycje, poradniki, artykuły nad którymi posiedzę po godzinach pracy i pozwoli mi to rozwinąć swoje umiejętności. Dziękuję bardzo za wszelką pomoc, pozdrawiam mireczki.

#programowanie #pytanie #rozwojosobisty #programista
  • 10
  • Odpowiedz
@Mave: Warto się Spring-Data zainteresować - fajnie buduje się dzięki temu warstwę DAO + dostajemy interfejsy wspierające stronicowanie danych - prawie, że niezbędne w GUI.

+ Wzorce projektowe z GoF(do tej pory się nie zabrałem jeszcze za tę lekturę( ͡° ͜ʖ ͡°))

+ AngularJS tak jak wspomniał @ownadi, temat dosyć świeży i bardzo dużo można z tym ustrojstwem osiągnąć stosunkowo niewielkim nakładem pracy.

+ GWT i
  • Odpowiedz
@Mave: Polecam się pouczyć testować własny kod. Pozwala to na duży improvement jakości swojego kodu. Jeśli wybierzesz drogę groovy+ Grailsów to do testów jednostkowych polecam testowanie behawioralne w spock'u (który ze względu na swoją elastyczność jest dość często używany w Grailsach), a do testów funkcjonalnych polecam Geba (no chyba, że frontend zaczniesz pisać w np. Angularze to polecam Protractora, a do jednostkowych Jasmine, też BDD).
  • Odpowiedz
@Dyzajash: szczerze mówiąc to Vaadina lepiej się uczyć współbieżnie z jakimś innym framewokiem Prezentacji, bo można wiele rzeczy w Vaadinie nie zrozumieć. W dużym stopniu zwalnia on z obowiązku rozumienia warstwy pośredniej między rzeczami serwerowymi a samym widokiem.
  • Odpowiedz