Wpis z mikrobloga

#pytaniedoeksperta #gzw #gotujzwykopem #jakzyc

Dwa zasadnicze pytania co do gotowania:

1. Dlaczego np. kotlety (jak również milion innych rzeczy) rzucać należy na rozgrzany tłuszcz? Jaka jest różnica między rzuceniem na rozgrzany a zwykły tłuszcz?

2. Dlaczego rzeczy piec należy w rozgrzanym już do danej temperatury piekarniku, a nie wrzucić potrawę i niech się nagrzewa razem z piekarnikiem?

Co daje wrzucanie na rozgrzane?
  • 23
@stekelenburg2: Odpowiedź już padła, ale w ramach ciekawostki z chemii organicznej: dla olejów wyznacza się tzw. punkt dymienia, powyżej którego powstają wolne i lotne kwasy tłuszczowe (LKT) i kancerogenna akroleina z rozkładu jednostek tłuszczowych, np. dla oleju rzepakowego to ok. 200 st. C. Wrzucając coś na rozgrzany olej zmniejszamy jego temperaturę, przesuwając w czasie osiągnięcie punktu dymienia (również przez to, że czas smażenia jest krótszy - białko mięsa ścina się od
@stekelenburg2: ad.2 nie wiem jaka jest przyczyna ale ser (na zapiekankach, na pizzy mrożonej itd) jest znacznie smaczniejszy kiedy wrzucasz do rozgrzanego piekarnika niż do zimnego. Dopiero niedawno to odkryłem.
czytałem ostatnio artykuł że w #!$%@? szkodliwy.


@Kajmel: Najzdrowszy z olejów do smażenia :) Podobnie jak masło nie nadają się do smażenia oleje wielonienasycone, np. olej słonecznikowy, olej lniany, olej kukurydziany, olej sojowy, olej z orzechów włoskich, olej z pestek dyni itd. Zawarte w tych olejach kwasy tłuszczowe są bardzo delikatne, wrażliwe na wysoką temperaturę, światło i kontakt z tlenem atmosferycznym, dlatego najlepiej stosować te oleje wyłącznie na zimno, do sałatek
@biczplis: @majas: @stekelenburg2:

Podam źrodlo potem jak chcecie, ale wysoka temperatura nie zamyka porów, a je otwiera. Jak się smaży saute (bez panierki) to widać jak krew wypływa. Stąd też wymóg by stek bądź pieczeń odpoczeła po obróbce cieplnej. Wysoka temperatura ścina panierkę i zamyka w środku mięso.
@devs: @Ginden:

Jeżeli mówimy o tłuszczach to powinno być oczywiste, że chodzi o masło klarowane. Zwykłe masło ma 82% tłuszczu, czyli technicznie nie jest tłuszczem a substancją, w skład w której tłuszcz wchodzi. Dymią tam białka, cukry itd.