Wpis z mikrobloga

#dziendobry #ciekawostkiprawnoprawnicze

Dzisiaj, tak dla podgrzania nieco atmosfery, wejdziemy nieco - nomen omen - głębiej w tematykę zasygnalizowaną wczoraj. Nawiasem mówiąc, poczynając od jutra, zrobimy sobie przerwę z gwałtami i pedofilią żeby nie było monotonnie, a przejdziemy do innych tematów ;)

Czy wiecie, że...

...jeśli ktoś zabawi się z kimś poniżej 15 roku życia za jego zgodą, to tego rodzaju czyn jest ścigany z oskarżenia publicznego, niezależnie od woli "poszkodowanego"; ale jeśli ten sam ktoś zgwałci tę naszą 14-latkę, to ściganie go jest już uzależnione od wniosku jej albo jej rodziców? Dzieje się tak dlatego, że przestępstwo określone w art. 197 par. 3 kk (gwałt na osobie poniżej 15 roku życia) jest traktowane jeśli chodzi o wszczynanie postępowania tak samo jak "normalny" gwałt. Prowadzi to do absurdalnej sytuacji, w której teoretycznie ktoś kto uprawia seks z nastolatką za jej zgodą, a zobaczy to policjant,z z całą pewnością będzie sądzony (i pewnie skazany), zaś ktoś kto tę nastolatkę zgwałci, jeśli przekona ją i rodziców aby nie składali wniosku o ściganie, nawet jeśli zobaczyłby to policjant, wyjdzie z tej sytuacji "czysty".

Zaciekawiła Cię powyższa informacja? Zasubskrybuj tag #ciekawostkiprawnoprawnicze , codziennie nowy "fun fact" ;)
  • 8
@stekelenburg2: bo nie wiedziałem czy chcecie, zwłaszcza "ten drugi",ujawniać się :)) W pierwotnej wersji były :P

#oswiadczenie

Oświadczam że powyższe odkrycie zostało dokonane wspólnie ze starszym specjalistą stekelenburgiem oraz jeszcze jednym, który nie wiem czy chce by go publikować :P
@esox: wiedziałeś, że lepiej nastolatkę zgwałcić niż zrobić to za jej zgodą? :o zaniepokoiłeś mnie trochę:P

Jutro rzecz typowo proceduralna, i zapewne dla wielu bardzo dobrze znana. Co dalej, zobaczymy ;)
@Aqwart: Nie lepiej zgwałcić, bo wtedy zapewne nas pozwie. Tylko się ładni dogadać trzeba ;) Sekundy negocjacji, lata wolności :)

Przy okazji pytanie. Czy jest jakiś jeszcze próg wiekowy? Mam na myśli: w myśl pawa (bo nie o moralność chodzi) poniżej 15 jest fe. A czy poniżej innego wieku, jednocyfrowego na przykład, jest bardziej fe?