Wpis z mikrobloga

Jutro #wizytowka lecą do druku. Mam tylko #pytanie, bo ten projekt jest robiony w PS, kolory RGB (na potrzeby wrzucenia na mirko). Jak wygląda sprawa kolorów w Corelu (podstawowa paleta CMYK) lub w PS (CMYK). W corelu jak zapisuję projekt to kolory się wysrywają i zamiast czarnego lub też szarego na tle wpada on w odcień czerwieni. Czy dać do drukowania plik .cdr czy robić w PS w CMYKu i zapisać do tiffa czy innego dziadostwa?

#projekt #design #grafika
Soczi - Jutro #wizytowka lecą do druku. Mam tylko #pytanie, bo ten projekt jest robio...

źródło: comment_SXO248hpl8mzsrM3PqYY9Zt0j6Sz6oMh.jpg

Pobierz
  • 17
@Soczi: oczywiście najlepiej złożyć w indesignie, ale jak już może być PSD wyeksportowany do pdfa. Kolory mogą się nie zgadzać przez to, że oprogramowanie z podglądu nie odczytuje CMYKA. Oczywiście musisz dać ze 2 mm spadu.

Nie masz jakiejś specyfikacji z drukarni?
@Soczi: Pietrze, ciekawosc mnie zzera: to prawdziwy email?

Jesli tak, czy mozesz mi wyjasnic powod posiadania wlasnej domeny, ale adresu maila "firmowego" @ gmail badz @ hotmail i drukowania go na wizytowkach, uzywania na stronie itp? Bo spotykam sie z tym czesto i chcialbym zrozumiec.

Logicznym dla mnie jest (tudziez wygladajacym profesjonalnie) uzywanie/podawanie adresu w swojej domenie...
@arrent: powiedzieli, że bez różnicy czy robione w corelu czy w ps. Bez różnicy też czy dam w tiff czy jpg czy nawet cdr - ale mam zmienić czcionki na krzywe. Ja wiem, że różnica może być. Chcę, aby czcionka była ostra, a kolory całkiem dobrze odzwierciedlone.

@Rage: w oryginale będzie poprawny ;) chociaż chciałbym taki.

@edicsson: spadu mam po 3mm, indesigna nie mam, ale może z ciekawości ściągnę
@Soczi: Tak dla jasności, drukując z CMYK'a nigdy nie uzyskasz całkowitej powtarzalności kolorów, wydruki z tego samego pliku mogą wyglądać inaczej, gdy są drukowane na innej maszynie, nawet jeżeli to ten sam model. Firmy, które chcą zachować kolorystykę określają ją w skali Pantone.

Co do samego CMYK'a możesz pokombinować z różnymi profilami w photoshopie

Edycja>konwertuj do profilu

Edit>Convert to Profile

Dla mnie najczęściej zadowalający efekt dają profile Web Coated FOGRA27 i
@dobrywieczor: a jeśli nie chcę tła czarnego tylko np. 90% też da radę jakoś to przeliczyć?

@CygaroZwasem: wizytówki firmowe, które mają wyglądają bardzo dobrze i na dokładnie (jak mi się podładuje tel to wrzucę zdjęcie). Ogólnie byłem w innej agencji reklamowej, wziąłem ich wizytówkę i jak zobaczyłem to powiedziałem, że się zastanowię i ewentualnie przyjdę jak będę mieć projekt. Tekst nie był ostry, papier matowy od razu po wzięciu się
Czy jeśli użyję jakiegoś konkretnego pantone'a (z próbnika) to on w druku wyjdzie tak samo czy zostanie 'spłaszczony' do CMYKa?


@Soczi: To zależy jak drukarnia będzie pliki drukować. Druk Pantone to wykorzystanie konkretnych kolorów, każdy kolor ze skali Pantone ma swoje fizyczne odzwierciedlenie, więc na wydruk nanosi się konkretny kolor, a nie tak jak w przypadku druku w CMYK, gdzie kolory uzyskiwane są poprzez "mieszanie" składowych. Niemniej jednak druk Pantone jest