Wpis z mikrobloga

@mddx: Mandatów nie powinno się liczyć tak. Inna kwestia, że możliwa byłaby sytuacja, że KNP ma tylko 4 czy tam 6 mandatów. W jakimś programie publicystycznym rozśmieszył mnie poseł mówiący coś w stylu: "coś tu źle policzone, bo partia musi mieć co najmniej 20 mandatów przy 5%".
@mddx: To już pytanie do przeprowadzających sondaż. Moim zdaniem nie powinno się mandatów wyliczać wg. poparcia sondażowego. Bo na ilość mandatów wpływa dużo czynników, a też są one w okręgu przydzielane.
@Mrboo: wlasnie tylko, gdyby faktycznie wyliczali wg poparcia sondazowego to nie byloby tak duzej roznicy w ilosci mandatow? Chyba ze czegos nie rozumiem. Kreca strasznie z tymi mandatami.
@mddx: Ogólnie nie powinni, bo mandaty są w okręgach przydzielane. Zrozumiałe by to było gdyby Polska stanowiła jeden okręg wyborczy.

Choć zakładam, że mandaty były liczone tak:

Przeliczanie jest oparte na prostym założeniu, że struktura głosów będzie analogiczna do poprzednich wyborów. Przed podziałem liczby mandatów w każdym okręgu wynik uzyskany poprzednio przez partię koryguje się proporcjonalnie do różnicy między poparciem w wyborach uzyskanym na poziomie kraju a sondażem. Czyli przykładowo jeżeli
@mddx: Ja może wieczorem zrobię wpis nt. tego mojego pomysłu ;-) Czuję, że nie wszystko się może spodobać. Choć też możliwe, że będzie za jakiś czas dyskusja ogólnie o systemie wyborczym do Sejmu. Bo jest na mirko taka seria dyskusji robiona przez FilozofujacaCalke chyba...zaproponuje mu taki temat o! ;P
@Mrboo: Pewnie, wrzucaj :) Ja mam swoj pomysl, jak zrobic, zeby na wybory chodzili tylko ci, ktorzy sie znaja na polityce i nie glosuja "dla jaj" ;) Ale to tez moze byc kontrowersyjny pomysl, a raczej problematyczny glownie ze wzgledu na opor duzej czesci spoleczenstwa, tej, ktora by najprawdopodobniej to prawo utracila ;D Chyba tez wrzuce kiedys na ten tag ten pomysl :)
@Shaman: KNP może mieć tak mało mandatów. Wybacz, ale tyle mandatów miałoby KNP, jak w tym kalkulatorze gdyby Polska stanowiła jeden okręg wyborczy. Mandaty są liczone w okręgach wyborczych, których jest 41. Dodatkowo wyżej podałem, jak mogli policzyć mandaty.
@Mrboo: Niemniej jednak oszacowanie liczby mandatów dla takiej próby jest mało wiarygodne, ponieważ o liczbie mandatów dla danego regionu wnioskuje się na podstawie około 25-osobowej próbki (1000/41). I KNP musiałaby mieć sporego pecha, żeby wyszło im tak mało mandatów ...
@Shaman: Ja sam policzyłem. Choć uwzględnione zostało równe poparcie w każdym. I też liczyłem wg. poparcia procentowego z sondażu TNS. Co ciekawe moje obliczenia niewiele się różniły od tego co wyszło TNS - to co ja wyliczyłem:

PO 218

PiS 171

SLD 41

PSL 22

NP 8

A to co TNS wyliczył: http://s.tvp.pl/images2/e/6/5/uid_e65b23e50e5b568a2d5206b7aefa75981412492985148_width_633_play_0_pos_0_gs_0_height_356.png - czyli okazuje się, że chyba liczyli podobnie! Czemu im wyszło mniej mandatów dla KNP, a więcej dla