Wpis z mikrobloga

#komputery #laptop #laptopy #pytanie #pytaniedoeksperta #programowanie #hardware #ssd

tl; dr; Mirek szuka porady przy kupnie lapka do developerki w javie.

Wersja pełna:

Miraski komputerowe oraz wszelkiej maści developerzy: potrzebuję kupić sobie maszynę w formie laptopa, która będzie mi służyła #zagranico głównie do developerki (programowanie #java głównie #javaee).

Założenia:

- Cena poniżej 3k polskich nowych cebulionów

- SSD

- Dużo RAMu

Wszystko ma śmigać elegancko żebym nie musiał iść na kawę czekając aż mi się aplikacja enterpriseowa skompiluje i przeleci wszystkie testy (inb4: zainwestuj w JRebel). Chciałbym mieć na tyle dużo RAMu, aby móc całkowicie wyeliminować swap (i tu pytanie, czy to dobry pomysł, czy może lepiej na wszelki wypadek zezwolić na swap?). Kolejną sprawą jest SSDowość dysku. Mam we firmie maszynę w konfiguracji: SSD 120 giga (system + aplikacje) + 2xHDD 1,5 tera (reszta danych) i taka konfiguracja wymiata. No, ale chodzi tu o lapka, który w zakładanym przedziale cenowym zapewne będzie miał jeden slot na dysk. Zastanawiam się nad dwiema opcjami:

1. czysty SSD - zalety: szybkość, wady: mała pojemność

2. hybryda HDD z keszem SSD - zalety: pojemność, wady: trochę mniejsza szybkość

Komputer będzie również służył do celów prywatnych, więc muszą się zmieścić takie historie jak filmy czy zdjęcia z aparatu i tutaj zastanawiam się czy czysty SSD, to nie będzie za mało.

To jest na razie mój faworyt:

Oferta na pewnym portalu aukcyjnym

Jedynie co mi w nim nie pasuje to:

- nagrywarka: po co to komu w dzisiejszych czasach?

- błyszcząca matryca: wiadomo

- dedykowana karta graficzna: wystarczyłaby mi zintegrowana, nawet z zamockowaną obsługą najnowszych shaderów

Bedzie czy nie bedzie? Macie jakieś lepsze propozycje?
  • 11
@kradzionyLogin: jeżu, uwielbiam takie komentarze ( ͡° ʖ̯ ͡°) jasne, że umiem, siedzę właśnie na wyszukiwarce, porównywarkach, allegro, ebayu, forach itp. i najprawdopodobniej bez Waszej/Twojej pomocy też wybiorę sobie tego laptopa. Nie chodzi mi o to żebyś odwalił za mnie robotę i napisał "kup TEN, bedzie git", tylko doradził JEŚLI możesz: czyli jeśli sam siedzisz w dev, pracujesz na laptopie, sam musiałeś dokonać takiego zakupu mi możesz
@the4dk: wiem, ze podales maksymalna cene i w takich widelkach Ci niestety nie pomoge, ale chetnie podziele sie moim sposobem myslenia:

- na moje narzedzie pracy staram sie przeznaczyc mniej wiecej jedna miesieczna pensje netto -> jesli dzieki temu, wykonam 10% wiecej pracy w ciagu roku, to juz inwestycja sie zwrocila. Sprzet zmieniam raz na 3 lata okolo.
@the4dk: z tego co udało mi się zauważyć to większość programistów bierze 13-14 laptopy, nowe laptopy znajdziesz w moim tagu, używki też. Na twoim miejscu szukałbym pewnie używek thinkpada t440s i Della e7440, wątpię by przydało się tobie więcej niż 8GB ramu, no chyba, że zajmujesz się też cadem z ogromną ilością elementów w konstrukcjach czy grafiką bądź obróbką video.
@the4dk: http://allegro.pl/nowosc-lenovo-z710-i7-ssd8gb-1tb-gt840m-2gb-16gb-i4654019708.html

to jest dobre, jak 3200 to za dużo to masz tutaj z mniejszą ilością RAMU i sobie kiedyś dokup po prostu

http://allegro.pl/laptopy-ibm-lenovo-77920?a_enum%5B4329%5D%5B7%5D=7&a_enum%5B4366%5D%5B10%5D=10&counters=1ℴ=p

Moja mama ma lapka z tą samą obudową i jest bardzo reprezentatywny, jedyny minus tej konfiguracji to matryca chyba, ale za to masz i7 z dwoma wątkami, więc nie będziesz musiał wychodzić na kawę przy kompilacji ( ͡° ͜ʖ ͡°)