Wpis z mikrobloga

@PoProstuMichal: słuchaj, jestem dopiero na drugim roku fizjo no ale nie ważne, chodzi o to że na praktykach pewna fizjoterapeutka badała mi bark(boli mnie w miejscu tylnego aktonu naramiennego) prawdopodobnie boli przyczep głowy długiej m.trójgłowego, i nie wiem jakie ćwiczenia, rehabilitacje stosować? powiedziała mi że przeciążyłem po prostu, ale ja boję sięże to może być naderwanie, czasami ból promieniuje aż do łokcia, spięty mam też czworoboczny, kaptur i w okolicy przyśrodkowej
@PoProstuMichal: jakbym zerwał to bym nie ruszył :D a jak naderwałem(bo jest to możliwe, bo to stało sie przy podnoszeniu ciężaru na tylny akton naramiennego i wtedy COŚ tam przeskoczyło i ukuło) no ale nie wiem. jak to powiedziałem tym fizjoterapeutkom to oczywiście że:przeciążyłeś przeciążyłeś... no #!$%@? to sam wiem że przeciążyłem, tylko dlaczego boli mnie kaptur, pewnie równoległoboczny i triceps..
@lonelyman: no to polecimy pytaniami skoro studiujesz fizjoterapię :)

Czym Twoim zdaniem jest przeciążenie mięśnia?

Z czego może wynikać że boli Cię duża liczba mięśni (tu jest kilka odpowiedzi ;])?
@piciek: przeciążenie to pewnie uszkodzenie, mikroelementów mięśnia, ewentualne ich naderwania i rozciągnięcie lub przykurcz hmm poprzez szybki dynamiczny nagły skurcz mięśnia? przez zbyt duży ciężar działający na ten mięsień albo zbyt intensywny trening na te partie mięśni/ten mięsień.

na drugie nie wiem jak odpowiedzieć, ale zapewne dlatego że się rzadko rozciągam po treningu, punkty spustowe które próbowała usunąć mi fizjoterapeutka puściły na chwile, ale ból w nich w rócił po kilku
@lonelyman: A jeśli nie naderwanie to jakie uszkodzenie? Z napięciem mięśnia masz na myśli spazm? Nie utrzymywałby się tak długo.

Co do drugiego kombinuj inaczej. Ćwiczysz więcej partii mięśniowych A już na pewno symetrycznie, czemu zatem tylko po jednej stronie się napiely?
@piciek: -nie nie to nie spazm

-może być też taka opcja że zawsze noszę torbe sportową na prawym ramieniu więc po treningu tak jakby tylko prawa strona mi się rozciąga.. wiem że to troche śmieszne no ale innego pomysłu nie mam. Możliwe jest to żeby uszkodzeniu uległa głowa długa trójgłowego idealnie w miejscu przyczepu?
@lonelyman: Jeśli nosisz torbę na jednym ramieniu to na 99% ta strona powinna być bardziej przykurczona a nie rozciągnięta.

Nie odpowiedziałeś jakie jeszcze mogą być uszkodzenia na skutek "przeciążenia". Przeciążenie to nic innego jak urazy mięśnia (naderwania). Przez "przeciążenie" dany mięsień jest słabszy i bolesny, stąd mięśnie otaczające i pełniące w organizmie podobną funkcję jak uszkodzony mięsień napinają się obronnie.
@lonelyman: Ja wiem że drugi rok może trochę wcześnie, ale spróbuj szukać związku przyczynowo skutkowego zawsze. Napisz w jakich ruchach Cię boli i jak myślisz dlaczego.

Co do przyczepu mięśnia trójgłowego: skąd pewność że trafiasz idealnie w przyczep głowy długiej?
@piciek: przy odwodzeniu barku równoczesnym zgietym łokciu i rotacji wewnętrznej obręczy barkowej boli w tym miejscu idealnie a boleć nie wiem dlaczego boli tak jakby ręka ciągnęła mięśnie górnej cześci plecow i zarazem łopatke do przodu , wydaje mi sie że to przyczep trojgłowego, hmm..boli idealnie jak naciskam w pewnym miejscu na tylnym aktonie naramiennego, na początku myślalem że to własnie naramienny boli. Są jakieś testy na to? Myślisz że rozluźnienie
@lonelyman: a przy odwodzeniu nie boli? Zwróć uwagę, że każdy ruch który opisujesz angażuje akton naramiennego, boli Cię gdy dotykasz naramiennego. Mnie by to zastanowiło ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Tak mięśnie będą napięte, ale powoli, bo nie zawsze napięcie mięśniowe to patologia!!!!!!!! Co jeżeli to napięcie mięśniowe ma funkcję ochronną dla uszkodzonego mięśnia i rozluźniając je spowodujesz większe przeciążenie uszkodzonego mięśnia? Bądź dobrym fizjoterapeutą i zawsze myśl
@piciek: podbudowałeś moje ego! Będę dobrym fizjoterapeutom i będe myślał przyczynowo-skutkowo ! Liznąć liznąłem tyle co z internetu, dużo czytam i próbuję szukać tych punktów na plecach znajomych :P Ale Ogólnie na uczelni nic a nic. Teraz na drugim roku też wątpię że czegoś nas nauczą, chyba że na kinezie ale raczej nie. Ogólnie to studiuję na AWF Kraków. :)