Wpis z mikrobloga

#komiksy #bler #rafalszlapa #komiksyqby

Skończyłem wczoraj czytać polski komiks 'Bler' i przyznam, że nie spodziewałem się czegoś takiego. Do tej pory czytałem takie komiksy polskich autorów jak 'Jeż Jerzy', 'Wilq', 'Biały Orzeł' i są one dobre, ale pierwsze dwa są typowo rozrywkowe, a trzeci to próba stworzenia komiksu na wzór amerykańskich historii superbohaterskich i moim zdaniem nie tędy droga, bo momentami czuć aż za bardzo wzorowanie się na innych tytułach.



Co do Blera, to jest on świeży. Wykorzystuje w jakiś sposób coś co już było, ale to nie jest tak, że to kolejny super man, tylko oryginalna postać z własną osobowością i charakterem, a z każdym tomem staje się coraz ciekawsze. Tak na prawdę po przeczytaniu tych trzech tomów nie jestem wiele w stanie powiedzieć, bo mimo że trochę informacji o nim się pojawiło to dalej jest on bardzo tajemniczą postacią i aż mnie szlag trafia, że autor (Rafał Szłapa) wydaje tak rzadko nowe tomy (teraz jest akcja na wspieram.to w związku z tomem 4), ale w zasadzie trudno się dziwić bo sam ogarnia wszystko, scenariusz, rysunki, a teraz wydanie - pierwszy raz przez crowdfunding.

Komiks to horror, science-fiction i trochę thriller. Rzecz dzieje się w Krakowie w 1998 roku. Główny bohater ma wypadek i trafia w ręce agencji rządowej. Dużo niejasności się w związku z tym pojawia. Coś z nim robią, przeprowadzają eksperymenty w efekcie czego zyskuje moce - jakie do końca nie wiadomo, bo z biegiem czasu je odkrywa (częściowo). Staje się członkiem tej organizacji i wypełnia dla nich zadania, trochę taki Superman, trochę facet od mokrej roboty.

Akcja w komiksie toczy się szybko i wciąga. Dialogi nie są drętwe, a historia jest ciekawa.

Co do wyglądu to mi pasuje taka stylistyka. Kreska jest chaotyczna, ale widać detale kiedy trzeba. Kolory są stonowane i są to głównie ciemne i zimne barwy. Rzadko pojawiają się jakieś jaskrawe wstawki.

Kadry na ogół są od siebie oddzielone, ale momentami nachodzą na siebie tworząc ciekawy efekt na stronie.

Ogólnie komiks polecam. Nie wiem, czy nadaje się dla kogoś kto nigdy nie czytał komiksów, ale w sumie czemu nie?

Nie jest drogi - między 25-30 zł za tom na gildia.sklep.pl albo na allegro za 10-20 zł za tom.
Pobierz
źródło: comment_07DFjtZ66p3OfE9Stjz2NJExgwhJFIQF.jpg
  • 1