Wpis z mikrobloga

  • 3
#ciekawostki #ekonomia #knp #niemcy #niemcywiadomosci

W dzisiejszej niemieckiej prasie znalazlem ciekawe dane na temat dlugoscia pracy robotników w Nieczech na przestrzeni 200 lat.

1825 rok - 82 godz pracy tygodniowo ,1875 rok 72godziny na tydzien-czasy wolnego rynku.

1932 rok 42 godziny tygodnio ,1941 rok 50 godzin tygodniowo. ...2013 rok 35 godzin w tygodniu.
  • 15
  • Odpowiedz
@onkel: Z pewnością. Po prostu ustawą zmuszały pracodawców do skracania czasu pracy, wbrew ekonomii, wbrew temu, że za pensję jaką by otrzymali nie mogliby przeżyć.

Szkoda, że tych związków zawodowych nie było w średniowieczu albo antyku. Ludzie w miastach i na wsiach spędzali większość życia pracując, a tu wystarczyło tylko ustawą skrócić czas pracy. ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Aleksander_Newski: Sa kraje gdzie panuje czysty kapitalizm:Cześć Indii, Bangladesz itd.Ludzie pracuja po 12-14 godzin dziennie a mimo to zyja w biedzie. Jezeli by z dnia na dzień, teoretycznie , znieść wszystkie przepisy pracy ,to tez by sie w Polsce w wielu zawodach pracowalo od świtu do zmroku nie koniecznie za wielkie pieniądze
  • Odpowiedz
Sa kraje gdzie panuje czysty kapitalizm:Cześć Indii, Bangladesz itd.Ludzie pracuja po 12-14 godzin dziennie a mimo to zyja w biedzie.


@onkel: Kapitalizm w Indiach ma maksymalnie 20 kilka lat. Wcześniej była to jedna z najbardziej przeregulowanych gospodarek na świecie, gdzie prym wiedli marksistowscy ekonomiści opłacani przez Moskwę. Kraj ten zresztą prowadził na dużą skalę wymianę towar-za-towar ze Związkiem Radzieckim. Poważne reformy wolnorynkowe, wzorowane na tych chińskich przeprowadzono dopiero pod koniec
A.....i - > Sa kraje gdzie panuje czysty kapitalizm:Cześć Indii, Bangladesz itd.Ludzi...

źródło: comment_qcftpQyiB0IZwgnk7iHKd6BIGIXKKNUV.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@Aleksander_Newski:

" Od tamtego czasu osiągają bardzo dobre wyniki wyciągając miliony ludzi z głodu i ubóstwa. Elektryfikując część kraju i wielokrotnie zwiększając swój PKB."

Pewnie to samo mógł powiedziec jakis sekretarz w latach 70 o Polsce.

Co do lat 80 w Indiach i kapitalizmu, do dla mnie to jest przyklad w czystej postaci, jesli chodzi o odpowiedzialnosc, odszkodowania http://pl.wikipedia.org/wiki/Katastrofa_w_Bhopalu
  • Odpowiedz
Pewnie to samo mógł powiedziec jakis sekretarz w latach 70 o Polsce.


@onkel: Mógł powiedzieć wiele rzeczy, z czego większość i tak była kłamstwem i propaganda. Nie zmienia to faktów, które jasno pokazują, że zarówno Indie jak i Chiny dokonały wolnorynkowych reform, które zagwarantowały im rozwój. Wychodząc z socjalizmu, który dał im tylko skrajną biedę i głód (w Chinach za rządów Mao zginęło kilkadziesiąt milionów ludzi). PRL natomiast zmienił nas
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Aleksander_Newski: Traktowania ludzi.Ta katastrofa, nikt nie został pociagniety do odpowiedzialnosci jak by sie podobna sytuacja w USA zdarzyła to pewnie by firme z torbami puscili.
  • Odpowiedz
@onkel: Ale co to ma wspólnego z kapitalizmem? Lata 80-te to początek hinduskich reform, które przyspieszyły dopiero w drugiej połowie tamtej dekady. Dzisiaj po wielu latach wzrostu gospodarczego też inaczej by do tego podeszli.

W USA gdzie panuje kapitalizm taka firma już by nie istniała. A jakby to wyglądało w ZSRR?
  • Odpowiedz