Wpis z mikrobloga

Cumple i cumpelki chciałem prosić Was o radę. Za miesiąc (planowo) ma urodzić się nam syn. Zastanawiamy się nad bankowaniem krwi pępowinowej - #zona bardziej na tak (ze względu na spokój sumienia i poczucie, że zrobiła wszystko co mogła dla dziecka), ja bardziej na nie (że względu na to, że prawdopodobieństwo użycia jest bardzo niskie i wg mnie więcej w tym biznesu niż medycyny). Jeśli chodzi o kasę to damy radę, ale nie jest to dla nas wydatek bez znaczenia. Internety są pełne skrajnych opinii i ciężko mi znaleźć jakieś rzeczowe argumenty. Rozmawialiśmy z ginekologiem i on podchodzi do sprawy w ten sposób: to przyszłość, na pewno coś bardzo rozwojowego, ale powierzenie materiału prywatnej firmie to ryzyko bo nigdy nie wiadomo choćby czy jak dojdzie do użycia krwi i coś pójdzie nie tak to i bank i klinika będą uciekać od odpowiedzialności, a możliwa jest także sytuacja w której klinika odmówi użycia próbki od prywatnej firmy. Jego zdaniem powinna być wspólna bazą danych - tak jak w przypadku szpiku i wymieniać się informacją, ale to niestety utopia. Państwowa służba zdrowia bankuje jedynie około 600 próbek (dobrowolnie oddajesz przy porodzie), ale wg moich informacji pobrania są tylko na terenie stolicy (jesteśmy ze Słupska). Jakie jest Wasze zdanie, a może doświadczenia w tej materii i jeśli można wiedzieć co powodowało Wasz wybór w tej kwestii? Potrzebuje opinii przed podjęciem tej ważnej decyzji.

#dziecko #zdrowie #pytaniedoeksperta #pytanie #kiciochpyta #krewpepowinowa
  • 10
  • Odpowiedz
  • 0
@villain: Dzięki za odpowiedź, może jakieś bardziej rzeczowe argumenty? Myślisz, że nie robią bo nie są w stanie że względu na finanse , przekonania czy może brak wiedzy na ten temat?
  • Odpowiedz
@mazursky: nie wiem co myślą inni, powiem ci dlaczego ja dla swoich dzieci nie zdecydowałem: a. zbyt skomplikowane, b. ewentualne profity nie znane c. cała ludzkość bez tego dawała radę d. poród jest wystarczającym stresem, by nie szukać dodatkowych e. za 20 lat medycyna i tak rozkmini to lepiej
  • Odpowiedz