Wpis z mikrobloga

Drogie Mirki mam 9200 brutto na umowie o pracę, ale wiem, że pracodawca honoruje też samozatrudnienie.

Ile maksimum zaproponować faktury netto (+VAT), tak żebym jak najwięcej z tego miał, ale jednocześnie szef też miał z tego profit?

Pierwsza działalność więc zus preferencyny + ubezpieczenia minimalna jakie się da

#finanse #zarobki #pieniadze #firma
  • 14
  • Odpowiedz
@Misiokoala: pytam bardziej od strony praktycznej, nie wiem czy kalkulator życiowo wie ile jeszcze taka firma sobie przeciętnie odlicza czy jakie wałki robi, szukam naturalnego kontekstu przy samozatrudnieniu w bardzo dużej firmie.

dla przykładu z 11500 netto +VAT mam 9200zł na rękę, ale czy to lepsza opcja dla pracodawcy niż aktualne 9200 brutto?
  • Odpowiedz
@nonidemam: Coz, nigdy nie liczylem samemu takich rzeczy, moze znajdzie sie ktos bardziej kompetentny. Na moj prosty rozum szefa wali czy placi 9200 z czego czesc to skladki zusy srusy czy wystawiasz mu rachunek na 9200 i placi gotowka. Tyle, ze Ty jako firma bedziesz musial swoje skladki placic + dochodowy.
  • Odpowiedz
@Misiokoala: tylko te oryginalne 9200 " z czego czesc to skladki zusy srusy" to nie 9200 tylko znacznie więcej z tymi dodatkami, których przy fakturze nie płaci (pewnie łącznie z 11 tys.).

Gdzieś tutaj musi być ten punkt maksymalny, który będzie jeszcze profitem dla pracodawcy mimo sporo lepszego wynagrodzenia "na rękę".

Uwzględniam tutaj wyłącznie wysokość pensji do ręki, pomijam kwestie urlopów, przywilejów, emerytury itd. po prostu jak wycisnąć maksymalną wartość netto.
  • Odpowiedz
@nonidemam: Niestety jedyna rada jaka moge Ci dac to kumata ksiegowa. Nie polecam jakis duzych biur rachunkowych tylko samodzielnych ksiegowych. Pierwsi odwalaja masowke za to ci drudzy z mojego doswiadczenia maja duza wiedze o tym jak placic by nie placic ;)
  • Odpowiedz
@nonidemam: Przy takich kalkulacjach trzeba wziąć też pod uwagę kilka rzeczy - jeżeli coś ci się stanie i będziesz na chorobowym na umowie o pracę masz 80% pensji, na samozatrudnieniu 80% minimalnej krajowej.

Do tego dochodzi brak urlopu wypoczynkowego, tacierzyńskiego (jeżeli ci będzie przysługiwał) oraz składki na ZUS od najniższej krajowej (nie żebym był za umową o prace ale są to ważne aspekty i musisz ocenić czy różnica między płacą na
  • Odpowiedz
@kolanin: Dzięki za rzeczową odpowiedź, chciałbym tu jednak pewne kwestie poruszyć.

1. 9500+VAT w ogóle mnie nie satysfakcjonuje przy tej fatydze, raczej mam tu na myśli 11500 + VAT, ale czy dalej będzie się to opłacało pracodawcy?

2. na rękę mam ~6900 (programowanie -> autorskie koszta przychodu 50% w 80% czasu pracy)

3. w IT raczej wszsytko się szybko zmienia, więc interesują mnie tylko pierwsze 2 lata

4. i tutaj najważniejsza
  • Odpowiedz
@nonidemam: Na miejscu pracodawcy nie zgodziłbym się na 11500 netto. VAT pracodawca oczywiście sobie odliczy, do tego 11500 wrzuci w koszty, więc przy uwzględnieniu "tarczy podatkowej", będzie go to kosztować 9315 zł. W chwili obecnej kosztujesz pracodawcę 11100 zł, co również jest kosztem uzyskania przychodu. Więc uwzględniając "tarczę podatkową", kosztujesz pracodawcę ok 8900 zł.

Myślę, że maksymalnie zgodziłbym się na 10300 netto.
  • Odpowiedz
@Pchelka87: Dzięki za odpowiedź. Dość ciekawe mi się wydaje to, że poszukałem ogłoszeń o pracę z dwoma wersjami widełek i mamy np.

8000 - 11000 brutto umowa o pracę

11000 - 15000 netto +VAT faktura.

Czyli tak, jakby odpowiednikiem 8000 brutto na umowie o pracę było 11000 +VAT na fakturze, dziwne, szczególnie porównując do Twoich wyliczeń.
  • Odpowiedz
@nonidemam: Pchelka ma rację, że się jebnąłem w obliczeniach i nie uwzględniłem PITu przy działalności.

Więc od moich obliczeń trzeba odjąć PIT (zobacz ile płacisz teraz - będzie to niewiele wyższa kwota) jak dostaniesz 11 k.

Jeżeli chodzi o II prób to wynosi on ok 85 tys zł więc raczej jest ok. (też korzystałem z kalkulatora) chociaż, dzięki temu że masz 50% ulgę dla twórców to możliwe, że dlatego nie wpadasz
  • Odpowiedz