Wpis z mikrobloga

@kamilsien: Poza tym on wmawia wam, że 5 tys. lat temu Żydzi "wymyślili" przykazania w takim kształcie. Naprawdę, rzecz "na poziomie"

No i gadka że nikt by nie przyjął 9 lub 11 przykazań. Co ja oglądam ...
  • Odpowiedz
@Kalenz: Biblie, biblią, ale przecież kościół katolicki ma katechizm i według tego naucza. Gdzie masz manipulacje? Takich kościół przykazań naucza, dla kościoła katolickiego najważniejszy jest katechizm, bo to jest ich wyjaśnienie Biblii.

10 przykazań z Biblii a 10 przykazań z katechizmu to dwie różne rzeczy


Poza tym kiedy kościół nauczał tych z Biblii, sens jest podobny, oprócz drugiego przykazania.
  • Odpowiedz
@Kalenz: Pewien jesteś że starotestamentalna wersja i ta z KKK są ze sobą niezwiązane?

Przy okazji przykazania jakimi posługiwali się protoplaści wyznawców judaizmu są silnie zależne od kodeksów ościennych kultur (bo dobre pomysły są dobre). Chociaż ich wymowa i znaczenie jest gruntownie różne od pierwowzoru, to jednak pozostaje faktem że należy przykazania datować dalece wcześniej niż spisanie ustnej tradycji biblijnej
  • Odpowiedz
@kamilsien:

@Ryu: A może dlatego że za katolicyzm chciał dokopać wszystkim chrześcijanom ? Nie obejrzałem całego, bo jak można oglądać kogoś kto uważa że liczba przykazań to spisek ?

@Yahoo_: Sorry, pierwszy raz widzę gościa, czyli nie wiem czy on parodiuje czy ironizuje :/
  • Odpowiedz
@staa: Jeżeli mówię o KKK (Katechizm Kościoła Katolickiego) zazwyczaj mam na myśli szersze znaczenie jak objaśnienie doktryny, nie stricte tę książkę, ale ogólnie nauczanie KK.
  • Odpowiedz
@kamilsien: Jak znajdziesz takie opracowanie to daj znać, przyda mi się bardzo… a mam wrażenie, że gdyby takie istniało to bym o nim przynajmniej słyszał.
  • Odpowiedz