Wpis z mikrobloga

co mnie rozwala w ostatnich debatach (Rafala vs reszta świata):

mężczyzna przebrany za kobietę - transseksualistka (-TKA!)

zatem:

1. kobieta przebrana za mężczyznę to transseksualista?

2. kim jest zatem transwestyta lub transwestytka (pytam też o kryteria końcówek sugerujących płeć vs płeć biologiczna)?

3. czy można być jednocześnie tym i tym (niezależnie od płci biologicznej)?

chętnie poczytam zarówno opinie biologów jak i językoznawców - na razie odpuszczam aspekt prawny.

#powazne | #pytaniedoeksperta #lgbt #jezykpolski #polonistyka #biologia #medycyna #rafala
  • 23
  • Odpowiedz
@piotruslo: błagam, bez wulgaryzmów.

poza tym, to raczej słabe kryterium, więc albo się mylisz, albo się mylisz i wypowiadasz w temacie, na którym się nie znasz. Anna Grodzka nadal ma penisa.
  • Odpowiedz
@michalkosecki: Jeżeli przyjmiemy stanowisko genderystów, tj że płeć biologiczna jest nierozerwalnie z płcią kulturową, to każda osoba ubierająca się niezgodnie z kanonem swojej płci będzie transwestytą/transwestytką. Przy czym należy też pamiętać, że transwestytyzm sensu stricto najprawdopodobniej występuje jedynie u mężczyzn. Kreacje sceniczne typu drag-king lub drag-queen pomijam.

Wracając do pytań:

1. kobieta przebrana za mężczyznę to
  • Odpowiedz
A i odnośnie ustalania rodzaju rzeczownika, robi się to na podstawie wyniku transformacji lub odczuwanej identyfikacji:

MtF – transseksualistka (trans kobieta)

FtM - transseksualista (trans mężczyzna)
  • Odpowiedz
@verizon: MtF to Man to Female a FtM to Female to Male, tak?

idźmy dalej w stronę absurdu: czy mogę być transseksualistką (zgodnie z tym, co napisałeś, czyli MtF), ale nie przejawiać żadnych zewnętrznych objawów (modulacja głosu, damskie ciuszki, wypychanie biustu, itp.) i nadal wymagać, żeby zwracano się do mnie per pani?
  • Odpowiedz
@michalkosecki: Część transseksualistów mimo diagnozy odrzuca próby realizacji zmiany płci i manifestowania tego z powodu obawy o, np. utratę pozycji społecznej, rozpad istniejącego związku romantycznego, utratę czucia w okolicach genitalnych i innych.

Wymagać można, tylko jeżeli dana osoba odrzuca próbę metamorfozy raczej nie będzie chciała burzyć swojego przyrodzonego wizerunku.
  • Odpowiedz
@verizon: ok, dziękuję.

to już zupełnie na sam koniec - jakie uzasadnienie ma zwracanie się do MtF per pani?

- medyczno-psychologiczne, tj. zdiagnozowano zaburzenie, więc nie pogłębiamy ran dla dobra
  • Odpowiedz
@michalkosecki: Uzasadnienie po operacji zmiany płci jest oczywiste. Jeżeli do niej nie doszło, to już zależy od indywidualnego przypadku.

O ustalaniu rodzaju pisałem odnośnie zdziwienia na początku wątku.

mężczyzna przebrany za kobietę - transseksualistka (-TKA!)
  • Odpowiedz