Wpis z mikrobloga

Co ten lewak Hayek, to ja nie wiem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Przedmiotem rozważań *Drogi do zniewolenia* nie była kwestia czy rząd powinien działać czy nie działać w ogóle. Cały wysiłek zawarty w mojej książce skierowany był na zastąpieniu starszej, niedorzecznej i niejasnej idei nowym rozróżnieniem. Zdałem sobie bowiem sprawę z tego, że niektóre działania rządu są niezwykle niebezpieczne. Zatem cały mój wysiłek skupiłem na rozróżnieniu, które z tych działań są zasadne, a które nie. Próbowałem tego dokonać, mówiąc, że nie mam zastrzeżeń, jeśli planowanie rządu dotyczy rynkowej konkurencji ani gdy rząd wkracza tam, gdzie nie jest ona skuteczna; lecz wierzę, że wszystkie inne formy działalności rządu są wielce niebezpieczne


Nie jestem anarchistą. Nie sugeruje, że system oparty na konkurencji może działać bez skutecznie egzekwowanego i inteligentnie zaprojektowanego systemu prawnego.


Fragmenty wywiadu radiowego dla NBC z 22 kwietnia 1945 r.

#4konserwy #neuropa #hayek #hayeknawczoraj #ekonomia
  • 9
@SirBlake: aha, taka ciekawostka o której zapomniałem ostatnio wspomnieć.

Pewnie większość z Was kojarzy Johna Nasha [jego postać była sportretowana w filmie Beatiful Mind. Noblista z ekonomii, a w zasadzie - z zastosowania elementów teorii gier w ekonomii]

Nash has developed work on the role of money in society. Within the framing theorem that people can be so controlled and motivated by money that they may not be able to reason
@bruceivins: no np. Bryan Caplan określa się mianem anarcho-kapitalisty, a jednocześnie - neoliberała. Często krytykował ASE za metodologię, publikując swoje felietony w Cato Institute.Caplan dziwił się m.i.n że austriacy nie stosują ekonomii behawioralnej, co wydawało mu się logicznym i sensownym rozwiązaniem w kontekście prakseologii i apriorycznych aksjomatów.

Wiele jego zarzutów jest już dziś nieaktualna, bo ASE wyszła już jakiś czas temu poza prakseologię, wraz z rozwojem m.i.n. teorii gier oraz narzędzi