Wpis z mikrobloga

Napisałem tak z nudów tekst który będzie wtajemniczał was bardziej lub mniej w realia pierwszej ligi.

Na razie opisałem 2 zespoły, jeśli się spodoba to wrzucę do czwartku cały tekst o wszystkich drużynach z pierwszej ligi.

Do startu pierwszej ligi zostały już 4 dni.

W związku tym pokusiłem się o podsumowanie przygotowań klubów z pierwszej ligi, do startu sezonu, oraz zmiany w w samej pierwszej lidze.

W poprzednim sezonie I ligi, awans do T-Mobile Ekstraklasy uzyskały drużyny GKS Bełchatów i Górnika Łęczna w drugą stronę powędrowały ekipy KGHM-u Zagłębia Lubin oraz Widzewa Łódź.

Smak spadku do II ligi zasmakowały drużyny Puszczy Niepołomice, Okocimskiego Brzeska, Energetyka ROW Rybnik oraz Kolejarza Stróże który nie otrzymał licencji na grę w I lidze.

Natomiast do I ligi awansowały takie zespoły jak: Bytovia Bytów, Chrobry Głogów, Pogoń Siedlce, oraz Wigry Suwałki.

Pierwsza zmiana jest widoczna gołym okiem, ponieważ spadają drużyny z trzech ostatnich miejsc a drużyna z 15 miejsca będzie grała z czwartą drużyną II Ligi która też przeszła poważne zmiany, lecz nie o niej jest mowa.

Ze spraw regulaminowych jest jeszcze jedna istotna rzecz, otóż wszystkie kluby I ligi muszą wystawić przynajmniej jednego młodzieżowca przez cały mecz.

To tyle jeśli chodzi o ważniejsze zmiany w regulaminie.

Przejdźmy teraz do zmian w poszczególnych klubach, zaczynając od 4 drużyny I ligi w sezonie 13/14, Arki Gdynia.

Arka nie próżnowała na rynku transferowym wzmacniając swój skład aż 17 zawodnikami.

Do klubu z trójmiasta dołączyli tacy piłkarze jak m.in. Paweł Abbott, Bartosz Ława oraz Antoni Łukasiewicz czyli zawodnicy znani z boisk ekstraklasowych.

Z Arki odeszło aż 15 piłkarzy m.in. Adrian Budka, Arkadiusz Aleksander, Mateusz Szwoch czy też Bartosz Ślusarski. Bilans piłkarzy pozyskanych do sprzedanych w gdyńskim klubie wychodzi na plus.

Trenerem Arki jest Dariusz Dźwigała który prowadzi ten klub od 18 czerwca 2014 roku.

W sparingach Arka spisywała się następująco:

Arka 1:1 Pogoń Szczecin

Arka 0:0 Legia Warszawa

Arka 0:0 Znicz Pruszków

Arka 0:1 Panathinaikos Ateny

Arka 0:2 AFE Hiszpania (bezrobotni profesjonalni hiszpańscy piłkarze)

Arka 1:2 APOEL Nikozja

Arka 2:1 Olimpia Grudziądz

Arka 1:0 Olimpia Grudziądz

Bilans sparingów: 8m 2z 4r 2p 5-7

Moim zdaniem: Arka jak co sezon jest jednym z kandydatów do awansu do T-Mobile Ekstraklasy, czy jej się uda w tym sezonie? nie jestem tego pewien.

Zbyt duża rotacja zawodników spowodowała że nie mają oni zgrania pokazują to wyniki sparingów, ostatnie 2 zwycięstwa na sam koniec z Olimpią pokazały że,

coś w postaci drużyny w Gdynii powstanie, jak będzie zweryfikuje liga. W pierwszym meczu Arka zagra z Dolcanem Ząbki. Mi jedynie pozostaje życzyć szczęścia.

Następną drużyną którą wezmę pod lupę to jeden z czterech beniaminków czyli Bytovia Bytów.

Drużyna z Bytowa również była aktywna na rynku transferowym jak Arka wzmacniając się aż 8 zawodnikami, lecz było to podyktowane transferami z klubu.

Do Bytovii przyszli m.in. następujący zawodnicy: Krzysztof Bąk, Marcin Kikut oraz Daniel Mąka.

Z beniaminkiem pożegnało się 14 zawodników.

Trenerem tejże drużyny jest doświadczony były trener Legii Warszawa, Reprezentacji Polski Paweł Janas.

Sparingi Bytovii wyglądały tak:

Bytovia Bytów 0-2 KS Stilon Gorzów Wielkopolski

Zagłębie Lubin 0-0 Bytovia Bytów

Bytovia Bytów 0-3 Wisła Płock

Bytovia Bytów 2-1 Reprezentacja AFE

Kaszubia Kościerzyna 0-2 Bytovia Bytów

Bytovia Bytów 1-0 Pogoń Szczecin

Anioły Garczegorze 3-4 Bytovia Bytów

GKS Przodkowo 1-3 Bytovia Bytów

Bilans sparingów: 8m. 5z 1r. 2p. 12-10

Moim zdaniem: Dla Bytovii sam awans na zaplecze ekstrklasy jest najlepszym osiągnięciem w historii tej drużyny.

Mają doświadczonego trenera (chyba jeden najbardziej doświadczonych trenerów w I lidze.)

Do tego dochodzi dość bogaty sponsor (Drutex) który gdy drużyna będzie potrzebowała wzmocnień, to pieniądze na te transfery otrzyma.

Na początku przygotowań, spisywali się nieźle,

lecz im bliżej do ligi tym forma przygasała i przed ich pierwszym meczem w lidze z Wisłą Płock,

może być różnie, kolorowo i podłużnie.

Piszcie co wam się podoba, albo nie podoba. Otwarty jestem na krytykę.

#pilkanozna #pierwszaligastylzycia #pierwszaliga #ekstraklasa
  • 15
@Randallovy: fajny tekst. Pytasz co mi się nie podoba? Choćby to, że 1 liga jest niczym hospicjum dla tych podstarzałych piłkarzy. Taka Arka, Miedź, co roku zapowiadają walkę o awans ściągając "doświadczonych" zawodników (ale jedyne czym przewodzą w lidze to liczbą w rubryce "wiek"), ale jestem pewien że i w tym roku czeka ich środek stawki. Po cichu liczę na Wigry, mają młody, ciekawy skład, choć i oni pokusili się o
@mq1: no z Arką to pojechałem - faktycznie. Choć kilku zawodnikom z tego co wiem teraz u nich kończy się wiek młodzieżowca, choć dalej są "młodzi". No ale Miedź ma niewiele wyższy wskaźnik od drużyn za nią, więc tu bym się nie sugerował. Tym bardziej że z pewnego powodu dość bacznie śledzę Miedź i tam akurat emerytów jest za dużo, a ostatnie egzotyczne transfery dopełniają ten obraz
@bebeto39: Młodzieżowców w Arce nie brakuje - Kędra, Dampc, Marcjanik, Sulewski, Szur, Wojowski, Gałecki, Jagiełło, Nalepa, Koziara - aż 10 zawodników pierwszego zespołu stanowią piłkarze urodzeni w 1994 roku i młodsi.
@Randallovy: Przydałoby się jakieś info dot. młodych piłkarzy, który z nich może w tym sezonie "odpalić", oczywiście o ile jesteś w stanie to racjonalnie uzasadnić.

Ogólnie pierwsza liga to dość specyficzne rozgrywki, o których wiadomo tyle, że nic nie wiadomo, wszelkie przewidywania można wyrzucić do kosza.
Choćby to, że 1 liga jest niczym hospicjum dla tych podstarzałych piłkarzy


@bebeto39: Zapomniałem o tym, też nieco przesadzony frazes. Średnia wieku piłkarza w Ekstraklasie to 24,5 lat, w I lidze jest to ... 24,2 lata. Z ciekawostek, w Premier League jest to 26,4. ;)