Wpis z mikrobloga

Do programistów !

Zaczynam się uczyć programowania, kiedyś coś tam miałem styczność i wiem co to instrukcje warunkowe, pętle.

Chce się wziąć na poważnie i mam pewne przemyślenie i mam wrażenie, że źle do tego podchodzę ale jak widzę znajomych którzy zawsze byli no żeby nie przesadzać - mało inteligentni ale pracują jako koderzy, różne formy ale jednak. W związku z tym, że wziąłem się za Jave to mam pytanie dotyczące nauki programowania.

Nie wiem czy dobrze się wyrażę ale postaram się to zrobić zwięźle. A mianowicie gdy myslę o zaprogramowaniu czegoś na moje oko bardziej zaawansowanego to rozumuje to jako zrobienie wszystkiego sam od podstaw. Np. algorytmy, kodów źródłowych z wyjaśnieniami jest masa w internecie jednak gdybym chciał skorzystać z takiego rozwiązania zaraz gnoje siebie, że ja jako przyszły programista powinienem sam takie rzeczy implementować chociaż wiem, że 90% programistów korzysta z gotowych rozwiązań (bo są nimi poniekąd biblioteki) jednak coś mi caly czas mowi zeby być dobry to to wszystko powienien sam pisać.

Powiedzcie jak się najlepiej uczyc programowania, jakieś ćwiczenia do rozwiązania które pomogą mi usystematyzować wiedze ? Wiem, że trzeba pisać jakieś małe programiki jednak cały czas myślę o tym aby usystematyzować wiesze jakimiś ćwiczeniami.

Nie wiem czy dobrze się wyraziłem, miałem fajny przykład do tej rozkminy która mnie hamuje jednak w chwili pisania totalnie mi wyleciała, jak coś to dopisze. Z góry dzięki za odpowiedź i liczę na konstruktywną dyskusje.

#programowanie #java #naukaprogramowania
  • 22
  • Odpowiedz
@Buckethead: Aby być dobry powinieneś wiedzieć co chcesz napisać, znać dobre praktyki i korzystać z gotowców - bo to rozwiązania dopracowane i sprawdzone. Nie wyważa się otwartych drzwi - większość rzeczy już była kiedyś napisana, możesz spróbować te rzeczy udoskonalić, ale tworzyć koło od zera? Nie ma to większego sensu.
  • Odpowiedz
@Buckethead: dobre pytanie. dobrze myslisz ze dobrzy programisci nie musza pisac niczego od nowa, bo rzadko to sie robi. ale z drugiej strony kiedy przyjdzie taki moment, ze nie mozna skorzystac z gotowego rozwiazania lub trzeba napsiac swoje to nie beda mieli z tym wielkiego problemu.

jesli uczysz sie javy, to pomysl co chciales zawsze zrobic. czat? program do sciagania smiesznych obrazkow z imgur? wszystko jest do zrobienia i ma
  • Odpowiedz
@Buckethead: może razem się jakoś pouczymy robić aplikacje na androida?


@maciek03: tylko ze pisanie na andoridy i tym podobne polega glownie na nauce frameworka, a nie jezyka. czyli latwiej ujmujac: na zasadach jak nie wypasc z zakretu przy 100 km/h, a nie jak sie skreca w prawo i lewo.
  • Odpowiedz
@maciek03: wyjdzie po drodze. zacznij pizgac juz cos od razu i po drodze sie dowiadujac co gdzie i dlaczego. nawet trawa nie rosnie na sucho i nikt nie nauczyl sie programowac od czytania.
  • Odpowiedz
@Mglisty: @Nadrill:

Podam Wam przyklad. Chciałem napisać prosty program - dodawanie usuwanie tabel z bazy danych dokładnie MS SQL (wiem, wiem ;) ) Oczywiście nie mając pojęcia jak napisać taki program po za wrzuceniem buttonow, labelow na formatke, odpaliłem na YouTube filmik jak koleś robi po kolei i właśnie wtedy jak patrzyłem na to wszystko to sobie pomyślałem - "Jak ja miałbym to sam napisać ? "

Wiem, że część metod dokumentacji mogłem wziąć itp ale niektóre rzeczy no po prostu nie znalazłbym tam. Wiem, że jestem na samiutkim początku i rzucanie się na takie coś to porażka no ale jednak
  • Odpowiedz
@Buckethead: Samo programowanie jako rzemiosło to jedno, a projektowanie algorytmów i struktur danych to drugie. Polecał bym na początek przerobić jakiś kurs podstawowych algorytmów/struktur danych i poimplementowac je samemu - na początek normalnie proceduralnie w dowolnym języku. Jest to bardzo dobry trening podczas którego można zweryfikować własna wiedze i natchnąć się na ciekawe problemy.

Potem wgryzl bym sie w programowanie obiektowe.
  • Odpowiedz
@Buckethead:

Żaden programista nie zna się na wszystkim, jak w powiedzeniu "jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego". Trzeba się specjalizować, w tym jest wartość. Nie ma też co wymyślać koła na nowo, jeżeli coś jest już wymyślone i dobrze zrealizowane to warto z tego skorzystać, chyba, że ma się jakieś bardzo konkretne przesłanki dlaczego warto iść innym tropem.

Kup sobie dobrą książkę i/lub dobry kurs video (każdemu pasuje co innego). I czytaj, koduj, przeklepuj każdy kod ręcznie, żadnego ściągania gotowej paczki źródeł. Później weź coś co uczy typowo struktur danych w konkretnym języku. Wiedza nie bierze się z
  • Odpowiedz
@bazingaxl: Może nie nieinteligentni ale doskonale wiem, że mógłbym robić to samo a nawet i lepiej ale to jest inna bajka. A jakie zarobki ? Wszyscy są po studiach info. Niektórzy klepią rozne rzeczy w sql w firmie, drudzy cos tam w c# jakies gierki a inni C czy Java zarobki na poczatku od razu po studiach to 2000-2800 ? Mało ale to poczatku aby sie zachaczyc i troche wprawy
  • Odpowiedz
@RVifon: Kupiłem sobie eboka " Programowanie w języku Java. Zbiór zadań z (p)odpowiedziami" bo widziałem w empiku, że troche tam matmy a powtórka by mi się przydała ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Rozsądek mi podpowiada, że właśnie jakby to ująć - "sciagaj ale rozum co ściągasz" :) jednak dopada mnie syndrom perfekcjonisty :/ co wiąże się u mnie z moją potężną prokrastrynacją
  • Odpowiedz
@aseeon:

Dzięki za odpowiedź wiem mniej więcej jak podążać. Przejrzę te "stronki" związane z zagadnienia algorytmicznymi :]

Życz powodzenia :D

Ksiązcę mam Java Podstaw wydanie IX bodajże ale brakuje tam ćwiczen i zakupilem Programowanie w języku Java. Zbiór zadań z (p)odpowiedziami bo matma powtórka mi sie bardzo przyda :)
  • Odpowiedz
@Buckethead: pytam statystycznie nic wiecej, sam ciekaw jestem co i jak na rynku 3k na poczatek w polsce to i owszem moze byc

jednak uwazam ze odrobine inteligencji trzeba miec zeby polibudowe inf skonczyc nie na 3jach :)

powodzenia w nauce jak poszukasz to co chwila ktos zadale podebne pytania
  • Odpowiedz
@Buckethead: Wiadomo ze przy pisaniu programow korzysta sie z bibliotek i nie pisze sie wszystkiego samemu. Jesli w projekcie piszesz sam np cale sortowanie, to najprawdopodobniej robisz cos zle.

Chodzi po prostu zebys korzystal z sortowania zawartego w bibliotece jak z czarnej skrzynki, ale zebys wiedzial ile zasobow ta skrzynka zuzywa i jakie ma ograniczenia. A najlepszym sposobem do zapamietanai tego jest jednak napisanie przynajmniej raz takiej skrzynki samemu :)
  • Odpowiedz
@Buckethead: zwykle w czasie studiów jest czas na pisanie niektórych rzeczy od podstaw. Np. implementacja listy, czy drzewa czerwono-czarnego na wskaźnikach w C. Ale jak już wie się jak to działa, to w profesjonalnym programowaniu nie ma czasu na takie zabawy i korzysta się z gotowych bibliotek.
  • Odpowiedz