Wpis z mikrobloga

#gorzkiezale #moderacjacontent #nobodykiers ale nie mam życia IRL więc żalę się na mirko.

Wrzuciłem wczoraj tłumaczone AMA z dziewczyną, która spędziła 16 miesięcy jako seks-niewolnica. Znając typowe zachowania naszej wykopowej "elity internetów" zaznaczyłem na końcu tekstu, że proszę o zachowanie chamskich komentarzy wobec autorki AMA dla siebie. Oh, jakżem był naiwny. Nie podziałało.

Najpierw chcę podziękować dwóm grupom użytkowników - po pierwsze tym, którzy po tym jak wrzucam jakieś #hasaczoweama piszą, że cieszą się, że mogli przeczytać, czy, że robię dobrą robotę. Nie odpisuję na wszystkie takie wiadomości ale wiedzcie, że bardzo miło jest to usłyszeć i to motywuje do dalszego działania - bo prócz poprawiania swoich zdolności to jedyna rzecz, którą mam z tych tłumaczeń. Dziękuję wam. :) Dziękuję też tym, którzy prowadzili pod wczorajszym AMA sensowne dyskusje, zadawali pytania, pisali normalne komentarze - jesteście czytelnikami, których każdy kto coś pisze chciałby mieć - cierpliwymi a jednocześnie aktywnymi a nie biernymi. Fajnie, że się tam udzielacie i wam też dziękuję. :)

Natomiast zupełnie nie jestem w stanie zrozumieć moderacji - moje niezrozumienie zaczyna się od miejsca, w którym zgłoszenie postu z komentarzem "co to za gówno" (i moim komentarzem do zgłoszenia "co to za komentarz?") jakiś moderator śmieszek rozpatrzył negatywnie z komentarzem "co to za zgłoszenie?" a kończy się w miejscu, w którym ktoś nazywa 13stolatkę per "#!$%@?ą" a moderacja nie uważa tego za atakowanie innych osób. Skasowaliście kilka komentarzy, zostawiliście inne. Jest to dla mnie o tyle niezrozumiałe, że poza regulaminem macie w stopce coś takiego jak "idea wykopu". Jeden z jej fragmentów brzmi "Dyskutuj". Pozwolę go sobie wstawić w cytacie:

Każdy dodany link możesz skomentować, wyrazić swoją opinię i wymienić pogląd na jego temat. Wykop to nie tylko najciekawsze znaleziska, ale również interesujące i zajmujące dyskusje!


Interesujące i zajmujące dyskusje.

Co to za gówno?


Interesujące i zajmujące dyskusje.

Czyli wcześniej też byłaś #!$%@?ą?


Interesujące i zajmujące dyskusje.

O #!$%@?, ale patola. :o


Interesujące i zajmujące dyskusje.

Ktoś ma jej fotki? Pewnie to jakaś otyła nastolatka.


Interesujące i zajmujące dyskusje.

Nie wiem jak to skomentować bo nic innego niż "#!$%@? mać" nie ciśnie mi się na klawiaturę. Robi mi się zwyczajnie, po ludzku, smutno, kiedy widzę, że jest tutaj naprawdę wspaniała społeczność, która stara się, żeby ten serwis był faktycznie ciekawym i wyjątkowym miejscem w sieci, społeczność dla której warto coś tworzyć i wrzucać a z drugiej strony jest administracja, która ignoruje rzeczy negatywnie na społeczność wpływające. Wiele osób uważa, że moderacja na reddicie jest surowa i cenzurująca - ale prawda jest taka, że tam są po prostu jasno określone zasady. A mimo to moderatorzy potrafią tam odróżnić chamstwo od czarnego humoru i panuje tam atmosfera, która sprawia, że komentarze czyta się miło. Tak, wiem, że te kilka negatywnych komentarzy pod znaleziskiem to ledwie kilka procent - ale te kilka procent robi różnicę przy przyjemności z ich czytania. Pozwolę sobie obrazowo porównać - jedząc ciasto nie chcielibyście, żeby kilka procent tego ciasta stanowiła kupa.

Ok, koniec, chciałem się wyżalić, że wykopie mogłoby nie być niepełnosprawnych umysłowo osób ale są. Następne ama będzie za kilka dni bo się rozchorowałem (przeziębienie latem, dzięki matko naturo). Miała być Asa Akira ale chyba nie jestem gotowy na kolejną porcję głupich, puszczalskich szmat/#!$%@? w komentarzach, więc zaczniemy od uciekiniera z Korei Północnej albo Mike'a Tysona.
  • 41
  • Odpowiedz
@HasamPoGalaktyce: zachowujesz się jakbyś pierwszy raz w internetach był, więcej dystansu, ja po prostu omijam takie komentarze odruchowo i nie ma problemu dla mnie, nawet nie tracę czasu na ich zgłaszanie

PS. Fajnie że robisz to co robisz :)
  • Odpowiedz
@HasamPoGalaktyce: Robisz świetną robotę. Nie przestawaj, bo to jedne z ciekawszych materiałów na wykopie.

@Wirtuoz: A według mnie dobrze pisze. Może Internet przyzwyczaił nas do debilizmu i braku kultury, ale to nie znaczy, że powinniśmy dawać na to przyzwolenie.
  • Odpowiedz
@HasamPoGalaktyce: Tak, jak piszą mirki wyżej. Rób dalej co robisz, bo warto. Każdy ma z tego jakiś pożytek. Internet jest jaki jest i ciasto po trochę zawsze będzie smakowało jak kupa. Od tego nie uciekniesz. Zlew miej na to i tyle.
  • Odpowiedz
@Wirtuoz: przypominam, że w internecie też piszą ludzie, i to tacy, których mijamy na ulicy. i to jest właśnie przykre, że otacza nas tak wielu kretynów. bycie w internecie nie oznacza ulgi.
  • Odpowiedz
@Wirtuoz: @biuna: Ale właśnie to jest smutne! Nie to, że akurat tutaj pojawi się ten czy drugi komentarz bo to jest kropla w oceanie oceanów. Chodzi o to co pisze @proanimal - że internet nas przyzwyczaił, że jest gównem. Że wartościowe miejsca w sieci to wyjątki. Z ciekawości siadłem w nocy do oryginału tego AMA (1,6k komentarzy + dużo zagnieżdżonych + zagnieżdżonych zagnieżdżonych) i tam po prostu czegoś takiego nie
  • Odpowiedz
@Przewrocilem_Tuska: Masz jakieś dziwne wyobrażenia o reddicie - właściwie nie ma tam miejsca, gdzie używanie przekleństw jest zabronione (przypominam, że na wykopie jest niemile widziane i dostajesz ostrzeżenie). Niemile widziane są za to komentarze, których cała treść to "gówno" bo:

a) nic nie wnoszą

b) nie wyjaśniają stanowiska autora

Ja rozumiem, że niektórzy użytkownicy wykopu są w wieku, w którym pisanie byleczego jako manifestacji swojego nastroju to ważna część rozwoju osobistego
  • Odpowiedz
@szymon_jude: To mi nie pasuje do "interesujących dyskusji" - imho sam komentarz jest po prostu nijaki, było kilka innych o patologii z których wyłoniła się fajna dyskusja - o to mi chodzi, żeby była kultura wypowiedzi i dyskusyjny poziom wypowiedzi. :)
  • Odpowiedz
@HasamPoGalaktyce: to dlaczego inne komentarze, które nie były nastawione na dyskusje czy jakiś zajebisty poziom Ci nie przeszkadzaja? Np. ten obrazek z Sashą czy truizmy tam rzucane?

poza tym chyba nie oczekujesz, ze każdy przed dodaniem swojego komentarza przeczyta 200 wcześniejszych.

Imo, w częci się z Tobą zgodze, ale w częsci to masz po prostu zwykły #buldupy
  • Odpowiedz
@szymon_jude: Fota z Sashą? To właśnie takie typowe heheszki, nie mam nic do heheszków, pisałem. Jasne, że mam buldupy przecież inaczej bym nie tworzył tego wpisu. ;o Wynika to głównie z tego, że przez agresywno-chamskie-spam komentarze jestem przewrażliwiony na inne, które w sumie "mogą być" - jak ten który wstawiłeś. Mea culpa.

Ale nie chodzi mi tylko o to znalezisko (ba, byłbym cholernie szczęśliwy, gdyby tylko tego dotyczyły takie komentarze) -
  • Odpowiedz