Wpis z mikrobloga

#rower #rowerowyserwis #diyrower Ufff! Po dwóch miesiącach walki z przeciwnościami losu, z poszukiwaniem części, z kupowaniem onych, jak i narzędzi, po pokonaniu chochlików, co to mi śrubki gdzieś na koniec chowały, wreszcie udało się złożyć rower do kupy! Jupi :)

A o co poszło? Zawinił rozciągnięty łańcuch. Za późno wymieniłem ten łańcuch (i tak dziwne, bo miał dopiero 3200 km) i niestety nowy przeskakiwał. Zatem kaseta też do wymiany. Zrobione - przy okazji zmieniłem opony Kelly's Cobra (środek slick, kostki na bokach) na bardziej agresywny bieżnik Schwalbe Black Jack. Próba i... niestety na środkowej zębatce z przodu łańcuch przeskakuje. I tu się zaczęły prawdziwe schody! Ciężko znaleźć zębatkę do przodu, kiedy idzie o niższe klasy - zawsze coś nie pasuje i najlepiej zmieniać komplet. Ale po co mi komplet, skoro tylko jedna zębatka zużyta? Po długich poszukiwaniach znalazłem taką, jaką miałem. Przyszła po 2 tygodniach niemal. I co? I nie pasuje, bo te wytłoczenia układające łańcuch zachodzą pod krzyżak na korbie. Załamka. A następnego dnia do pracy jechałem na pół miesiąca. No nic - zębatka w torbę i w pracy przerabianie. Spiłowałem "naddatki" i dzisiaj, po powrocie z pracy, skręciłem i... pasuje :)

Teraz mam z przodu środkową zębatkę Shimano Deore XT, a pozostałe jakiś Alivio (ta XT jest wyraźnie lżejsza od starej).

I w tym roku mam nadzieję, że już nic nie będę przy rowerze robił poza dopompowywaniem opon (oczywiście na stacji benzynowej, bo nie lubię machać pompką).

Nauczka na przyszłość: sprawdzać regularnie wyciągnięcie łańcucha!
  • 6
  • Odpowiedz
@AnsuzSowilo: Aluminium jakieś. Jak się nie wyrobi za szybko, to może następnym razem zmienię sobie na to cały komplet, ale to już trzeba będzie łącznie z korbą.

A, i jest czarna, a pozostałe mam srebrne, ale jakoś mi to nie przeszkadza. Najchętniej to bym w ogóle zmienił kasetę i zęby z przodu na czerwone, tylko ciężko znaleźć.
  • Odpowiedz
@mwitbrot: Mam teraz aluminiową. Po 1,5k km wygląda dobrze ale widać, że nie jest już świeża. Tutaj waga kosztem trwałości. stalowo-kompozytowa jest już w porządku. Wytrzyma spokojnie ze 2-3 łańcuchy.
  • Odpowiedz
Wytrzyma spokojnie ze 2-3 łańcuchy.


@AnsuzSowilo: Na wadze mi nie zależy - sam ważę prawie 90 kg, a do tego jeszcze z plecakiem jeżdżę. Zobaczę, jak to się sprawdza. Jeśli będzie się szybko zużywała, to wrócę do twardszych/cięższych.

No i chyba sobie zrobię przyrząd do sprawdzania rozciągnięcia łańcucha - wiem, że można suwmiarką, ale przyrządem wygodniej.
  • Odpowiedz