Wpis z mikrobloga

Wiecie, że tak na prawdę to nie chodzi o Belkę, Nowaka, Sienkiewicza, czy hurr nielegalne podsłuchy durr, tylko o


Belka - Prezes Narodowego Banku Polskiego

Sienkiewicz - Minister Spraw Wewnętrznych

Sienkiewicz załatwia polityczny deal z Belką, chce aby NBP pomógł w finansowaniu deficytu budżetowego i tym samym wsparł Platformę w trudnych wyborczych latach. Belka w zamian za to żąda głowy ówczesnego ministra finansów - Jacka Rostowskiego i nowelizacji ustawy o BANKU CENTRALNYM. Jak się potem okazuje obie te rzeczy się dokonują - Rostowski traci stanowisko podczas listopadowej rekonstrukcji Rządu, a ministrem zostaje - jak chciał Belka - Mateusz Szczurek. Co więcej 28 maja wpływa do Rady Ministrów projekt nowelizacji ustawy o NBP. Na pierwszy rzut oka wygląda niewinnie, jednak na 12. stronie projektu w punkcie 13. Ministerstwo Finansów proponuje stworzenie możliwości sprzedaży i kupna dłużnych papierów wartościowych przez NBP, także poza operacjami rynku otwartego. W praktyce oznacza to furtkę do


#aferapodsluchowa #takaprawda
  • 25
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@stekelenburg2: Rząd sprzedaje obligacje, które może kupić każdy bank. Oprocentowanie obligacji rośnie, a jak dojdzie do 6 - 7% to Państwo stanie się niewypłacalne (jak np. Grecja). Rząd chce uniknąć takiej sytuacji i nie chce sprzedawać obligacji zewnętrznym bankom, więc optymalnym dla niego rozwiązaniem jest by obligacje kupił NBP, bo on, kiedy te obligacje kupuje to robi to z pieniędzy, które de facto drukuje ( ͡º ͜ʖ͡
  • Odpowiedz
@rarbana: Ale co mam udowadniac?

Inflacja jest obecnie ponizej celu NBP, obnizki stop nie przynosza spodziewanych rezultatow, a patrzac po innych gospodarkach takie dzialanie wcale nie musi prowadzic do wzrostu inflacji. Nie jest tez powiedziane ze nagle zwieksza baze monetarna o bilion zlotych. Biorac pod uwage fakt, ze akurat polityke monetarna mamy na dobrym poziomie, wierze ze byloby to rozsadnie przeprowadzone i kotrolowane.
  • Odpowiedz
Państwo stanie się niewypłacalne (jak np. Grecja)


@rarbana: analogia z Grecja jest z d--y, bo Grecja nie posiada kontroli nad waluta (euro). QE jest z powodzeniem stosowane przez USA, UK. W najgorszym razie mozna splacac z dodruku kasy, przy okazji podnoszac konkurencyjnosc eksportu. Nie wartosciuje czy to dobre wyjscie, ale mozliwosc istnieje, w przeciwienstwie do Grecji.
  • Odpowiedz
@rarbana: @maciejkack: Zwiększenie bazy monetarnej to nic takiego, dopóki nie puszczą tego w obieg. A chcieli puścić - przecież zarówno w nowelizacji jak i w tej rozmowie Belka i Sienkiewicz mówią o SKUPOWANIU OBLIGACJI PO ZA OPERACJAMI OTWARTEGO RYNKU.

Słuchać całość, a nie frazesy.
  • Odpowiedz