Wpis z mikrobloga

#kiciochpyta #programowanie

Long story short: Jako licealista chciałem iść na studia albo na prawo albo na informatykę. Wybrałem prawo, skończyłem je, ale już w trakcie studiów wiedziałem, że to nie jest coś co chcę robić w życiu. Cały okres studiów i po studiach pracuję w sprzedaży i dobrze mi tutaj, ale cały czas chodzi za mną programowanie.

1. Ile czasu zajmuje osiągnięcie akceptowalnego poziomu, tj. takiego, na którym nie mam problemów ze znalezieniem pracy.

2. Ile czasu zajmuje osiągnięcie poziomu takiego, na którym zarobię chociaż te 5k / rękę.

2. Na ile dużą przeszkodą będzie brak kierunkowego wykształcenia

3. Gdybyście mieli zacząć naukę programowania jaki język byście wybrali? Patrząc przede wszystkim na możliwości zarobkowe, wielkość konkurencji, zapotrzebowanie na rynku.

:)
  • 18
Ile czasu zajmuje osiągnięcie akceptowalnego poziomu, tj. takiego, na którym nie mam problemów ze znalezieniem pracy.


Ile czasu zajmuje osiągnięcie poziomu takiego, na którym zarobię chociaż te 5k / rękę.

@ArRog: Jednemu kilka miesiecy, drugi nigdy nie dojdzie do takiego poziomu

Na ile dużą przeszkodą będzie brak kierunkowego wykształcenia


@ArRog: Jesli posiadziesz wystarczajace z punktu widzenia pracodawcy umiejetnosci, to zerową

Gdybyście mieli zacząć naukę


@ArRog: http://gynvael.coldwind.pl/?id=238⟨=pl
@msq: Dzięki za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie. Co uważasz na temat nauki programowania aplikacji mobilnych na iOS? Pytam, ponieważ z racji znajomości tam prawdopodobnie miałbym największe szanse się zaczepić.
@ArRog: Na pierwsze dwa pytania nie da się odpowiedzieć wprost bo wszystko zależy od ciebie, niemniej przygotowanie odpowiedniego portfolio programistycznego z twoimi projektami, zebranie trochę doświadczenia i zbudowanie z tego profili (np linkedin i github) oceniłbym na 6 miesięcy do 2 lat.

Na ile dużą przeszkodą będzie brak kierunkowego wykształcenia


Mocno zależy od miejsca w którym chcesz pracować, wielkie korpo mają często w wymaganiach "tytuł inżyniera". Startupy i większość normalnej wielkości
@ArRog: Co do pierwszego języka - zależy jak dobrze chcesz wiedzieć co robisz. Jeśli zaczniesz od C (albo C++ #yolo), to zobaczysz jak to działa pod spodem i będzie Ci łatwiej. No i docenisz jak proste są języki wysokiego poziomu (Java, Python i reszta). Warto się też zastanowić co chcesz robić. Bez wykształcenia informatycznego to zakładam, że raczej webdev. Tutaj warto zainteresować się ruby on rails/python + django.

Języki podzieliłbym
1. Ile czasu zajmuje osiągnięcie akceptowalnego poziomu, tj. takiego, na którym nie mam problemów ze znalezieniem pracy.


2 lata, udokumentowane.

2. Ile czasu zajmuje osiągnięcie poziomu takiego, na którym zarobię chociaż te 5k / rękę.


5 lat? mocno zależy gdzie trafisz

2. Na ile dużą przeszkodą będzie brak kierunkowego wykształcenia


Żadną. Pracuję w IT z lekarzami, inżynierami budownictwa, filologami. To minus tylko na samiutkim początku. I może w bardzo formalistycznych firmach. Choć
@ArRog: 1) jeżeli codziennie siedziałbyś średnio 4h, to w ciągu roku jesteś w stanie nauczyć się wystarczająco dużo, żeby dostać robotę - pamiętaj, że programowanie to jedno, a podstawy informatyki, jak inżynieria oprogramowania, czy chociażby algorytmy danych, to drugie - dobrze, byś miał kogoś, z kim mógłbyś pogadać, kto by Tobą pokierował. Fora internetowe to jednak nie to samo, bo właśnie brakuje tej rozmowy i wytłumaczenia co, jak i kiedy.

2)
ech te wściekłe bordo


@filas312: Omawianie swoich kompleksow zostaw na inne tagi :)

A co jest nie tak z tym tekstem..?

Sprawa jest prosta - programowania uczy się programując, tj. jeżeli chcesz być dobrym programistą, musisz stworzyć na prawdę wiele programów/skryptów.
@msq: @aseeon: @Paczek_w_masle: @void1984: @grzgar: @Jebediah:

Dziękuję wszystkim za to, że chciało Wam się poświęcić chwilę i podzielić się swoim doświadczeniem.

Po analizie i przemyśleniach, zacząłem od C++, żeby wpierw w ogóle zobaczyć z czym to wszystko się je i jak to wygląda od wewnątrz. Dopiero jak poznam ogólne zasady programowania, właśnie na przykładzie C++, przesiądę się już na docelowy język i najprawdopodobniej będzie to Swift.