Wpis z mikrobloga

@veilofmaya: to ja odwrotnie, nad miksem siedzę już chyba z 2 lata, a gitarę mam w rękach raz na miesiąc.. ale fakt, dobry miks mocno zmienia odbiór kawałka
@veilofmaya: tutoriali przejrzałem milion na youtubie, przeczytałem też mnóstwo i z książek i ze stron internetowych, ale to wszystko to połowa sukcesu. druga połowa to praktyka i częste miksowanie niekoniecznie swoich rzeczy. chodzi o to żeby nauczyć uszy czego ile powinno być miksie, jakie powinny być relacje między instrumentami itd. reszta wszystkich "tricków" to tylko dodatki, podstawa to naprawdę dobrze i świadomie używać eq i kompresji. nagrywam w reaperze.
@trq: ja też od długiego czasu Reaper, ale próbuję się przesiąść na Cubase, ale za każdym razem jak mam jakiś pomysł to zarejestrowania na szybko to odpalam odruchowo Reapera ;) No właśnie EQ kumam, a kompresorów jeszcze nie ogarnąłem w 100%, tzn. znam zasadę ich działania, ale nie wiem gdzie, kiedy, jak i ile ich użyć w praktyce.
@veilofmaya: bo reaper jest prosty w ogarnięciu. cubase'a też próbowałem, ale on ma powalone opcje wysyłek i grupowania ścieżek i siedzę w tym w czym mi wygodnie. no właśnie z kompresorem jest taki problem, że nie zawsze jest w ogóle potrzebny. Najczęściej chodzi o to żeby wyrównać poziom danej ścieżki (żeby się niektóre uderzenia nie wybijały (wokal, gitara akustyczna, basowa) lub żeby uwypuklić uderzenie a wyciszyć to co po nim (stopa,
  • 0
@veilofmaya: Tak,ale na stopę i werbel daję inne,zewnętrzne sample, bo te domyślne (z dodatków też) mi się nie podobają. no i miksuje ją na zewnętrznych pluginach,nie korzystam z miksera w superiorze
@trq: a jak uczyłeś się "robienia" perki? Metoda prób i błędów? Bo ja mam taki problem, że wymyślę jakiś dobry riff, nagram go do metronomu i chcę potem ułożyć perkusję, ale czasami nic co wymyślę nie pasuje do tego riffu.
@veilofmaya: grałem kiedyś na perkusji więc nie mam z tym problemu, chociaż wiadomo, że to nie to samo co prawdziwy perkman. no to powinieneś mieć tam jakieś bazy midi z superiora z różnymi rytmami, bierzesz i przerabiasz po swojemu. Misha ostatnio zrobił jakiś poradnik pisania perki w midi to zobacz jak nie widziałeś.