Wpis z mikrobloga

@Ryu: Ja po prostu poszukałam definicji pojęcia "lewak" - i jedną, jaką znalazłam, był hasło oznaczające rodzaj sztyletu...

Dlatego uważałam określenie "prawak" za uzasadnione - równie potoczne i spontaniczne, używane na potrzeby dyskusji.
@dziadekwie:

a słowo "lewak" istnieje poza obrębem powszechnej dyskusji? W jakimkolwiek słowniku?


A zwróciłeś uwagę na "potocznie"?

@RT_NR_ źle Ci zalinkował, do starej wersji słownika. W nowej nie ma już "potocznie", podobnie jak np. tu. A żeby nie było, że źródła z netu są o kant tyłka, to specjalnie otworzyłem PWN pod redakcją Polańskiego, Warszawa 1999: lewak, -akiem, -acy, aków. Trochę wyżej jest też "lewactwo" i "lewacki". Wszystko bez "potocznie".
@Farquart:

gauchiste


Ale to oznacza chyba bardziej "lewicowca" niż "lewaka" (?)

Wnioskuję sobie po tym

Z drugiej strony w słowniku Kopalińskiego stawiają znak równości między goszystą a lewakiem. Zastawiam się, dlaczego?

Sądzę że to, że hasło "lewak" straciło cechę potoczności dopiero w nowych wydaniach słownika i stało się synonimem lewicowego awanturnika politycznego to jest właśnie dobry przykład tego, o czym mówię - że to jest określenie wywodzące się z języka potocznego,
Przy prawicy pojawiają się już, liberałowie, nacjonaliści, chadecy, patrioci, nacjonaliści nie liberalni, itp. Trudno mi dla tak różnych poglądów znaleźć jakiś wspólny mianownik.


Jak można uznać nacjonalizm - ideologię, która ponad prawami oraz szacunkiem dla jednostki oraz indywidualizmu stawia ideę podporządkowującą społeczeństwo, narzuca poglądy oraz wartościuje ludzi - za część prawicy? Nacjonalizm to jeden z kierunków niedojrzałej lewicy - skąd w ogóle pomysł podpięcia go pod prawicę?

Natomiast prawica ma wspólny mianownik
@kwiatuszki:

Nacjonalizm to jeden z kierunków niedojrzałej lewicy - skąd w ogóle pomysł podpięcia go pod prawicę?


Sądzę, że stąd, że np. współcześni polscy nacjonaliści sami identyfikują się jako prawicę. A dzieje się tak pewnie dlatego, że polska prawica idzie pod sztandarem "Bóg, honor, ojczyzna" a to im bardzo odpowiada. Niebagatelny jest moim zdaniem aspekt religijności, która u nas przypisywana jest wyłącznie prawicy.

Natomiast prawica ma wspólny mianownik i nie jest
@dziadekwie:

Sądzę, że stąd, że np. współcześni polscy nacjonaliści sami identyfikują się jako prawicę.


Ale chyba rozmawiamy na wyższym poziomie, niż reprezentuje sobą te środowiska.

A dzieje się tak pewnie dlatego, że polska prawica idzie pod sztandarem "Bóg, honor, ojczyzna" a to im bardzo odpowiada.


Np. jakie prawicowe ideowo, a nie poprzez obwieszczenie ugrupowanie idzie pod tym sztandarem?

Trudno jest ignorować rzeczywistość, bo przestaje pasować do dawnych definicji.


Ależ rzeczywistość nie
@kwiatuszki:

Ale chyba rozmawiamy na wyższym poziomie, niż reprezentuje sobą te środowiska.


Nie jestem pewna, czy w rozmowie o tym, czy nacjonaliści są prawicą, można ignorować ich auto-identyfikację. Chociażby po to, żeby zauważyć, jak bardzo flirtują ze sobą te środowiska.

Np. jakie prawicowe ideowo, a nie poprzez obwieszczenie ugrupowanie idzie pod tym sztandarem?


A co to znaczy prawicowe ideowo?

Ależ rzeczywistość nie przestaje pasować do definicji.


Definicje społeczne się zmieniają.
@dziadekwie:

Nie jestem pewna, czy w rozmowie o tym, czy nacjonaliści są prawicą, można ignorować ich auto-identyfikację. Chociażby po to, żeby zauważyć, jak bardzo flirtują ze sobą te środowiska.


A flirtują? Nie zauważyłem. Oraz owszem - można. A nawet trzeba i szczerze mówiąc nie bardzo rozumiem, dlaczego mielibyśmy tego nie czynić. Dobry matematyk to ten, kto jest dobrym matematykiem, a nie ten, kto twierdzi, iż nim jest. Nie wiem dlaczego tę
@kwiatuszki:

Nie wiem dlaczego tę uniwersalną zasadę mielibyśmy zawieszać rozmawiając o ideologii politycznej.


Bo ideologia polityczna nie jest wymierzalna i jednoznaczna, a poglądy i ich nazywanie to rzecz bardziej umowna, niż ściśle definicyjna.

A flirtują? Nie zauważyłem.


A czym innym jest np. popieranie marszu przez postaci takie jak np. Pospieszalki czy Terlikowski? Czy ustawicznie podejmowane przez frondowców próby zatarcia rzeczywistej przyczyny protestów i promowanie teorii, zgodnie z która jest to zamach
@GeraltRedhammer:

Od dawna myślałem, że jesteś kompletnym dyletantem w kwestiach doktryn politycznych, teraz to tylko potwierdziłeś.

@kwiatuszki:

W przypadku lewicy to nie są warianty dojrzałem, tylko skompromitowane w swoich ideach. Z innymi twoimi tezami też się nie zgadzam, ale nie mam już siły na wdawanie się w szczegóły. Poza tym to walka o pojęcia i etykietyki.
@Praptak: Obawiam się Praptaczku, że ty nim jesteś. Tutaj masz wyjaśnienie słowa anarchia. Ponieważ uważam, że trzeba dobrze znać swojego przeciwnika znam też kilka dzieł Marksa. Jeśli w definicji anarchii znajdziesz choć jeden punkt wspólny z Marksizmem stawiam piwo.

Prawdopodobnie niektórzy ignoranci zaczęli nazywać się anarchistami, bo chcieli podkreślić swój bunt przeciwko obecnemu systemowi i rządzę jego zniszczenia. Przeciwnicy ich chętnie zaczęli tą nazwę wykorzystywać, bo jeśli ktoś jest anarachistą znaczy,
@kwiatuszki: Twoje definicje prawicy i lewicy są proste. Kto je tak ułożył? Pewnie mają wiele racji, ale w polskiej polityce są nierealne. PiS - ekonomia socjalistyczna, moralność chadecka. PO - jest dobrze nie trzeba nic zmieniać, Palikot moralność socjalistyczna, ekonomia kapitalistyczna i liberalna (przynajmniej w teorii), SLD to samo co palikot tylko bardziej socjalistyczna ekonomia.

Przecież w tych partiach mieszają się poglądy lewicowe z prawicowymi i chyba dla ścisłości trzeba oddzielić
@GeraltRedhammer:

Słowo anarchia i różne doktryny anarchizmu mają ze sobą mało wspólnego, poczytaj np. o anarchokomunizmie czy anarchosyndykalizmie. Po twoim używaniu słowa anarchia zamiast anarchizm i ogólnemu braku pojęcia o tych doktrynach (co widać na pierwszy rzut oka) dalej twierdzę, że jesteś dyletantem w tym temacie.
@Praptak: Odnieś te doktryny do idei socjalizmu. Jak Ci napisałem słowo anarchia=idiota, a to, że niektórzy próbują zawłaszczyć je dla innego znaczenia, wypacza jego znaczenia i prowadzi do anarchii językowej. Proponuję o skierowanie zapytania w tej sprawie do Miodka. Anarchokomunizm i anarchosyndykalizm są tak niszowe, iż nie muszę ich znać, ale wydaje mi się, że te nowoczesne nazwy oznaczają ludzi którzy chcą żyć w komunach

Więc Ci socjalistyczni anarchiści mają jednak