Wpis z mikrobloga

@XsomX:

Zawsze kontroluj ile i jakie masz relacje dyplomatyczne. Planuj ich wykorzystanie bardziej, jak planujesz wydawanie kasy czy budowanie wojsk, bo potem często nie ma jak łatwo odkręcić.

Plus oczywiście to co pisali wyżej.
  • Odpowiedz
@Ragnarokk: @Vinniczek: @shadowsof2: Nie było szans się z tego wyciągnąć. Musiałem wczytać save'a, ale za drugim razem ładnie poszło i pociągnąłem tak dobrze, że opanowałem całe Wyspy Brytyjskie. Jestem już na prostej z dochodem +8 dukatów i wszystkimi punktami na + kilka. Zbieram na awans technologiczny i płyniemy za ocena.
  • Odpowiedz
@XsomX:

No to nie popłyniesz za ocean. Znaczy popłynąć możesz, ale nie skolonizujesz niczego przez kilkadziesiąt lat, bo jest colonisation range i z Anglii początkowo nigdzie nie sięgniesz. Możesz odkryć nowy świat, ale nie będziesz mógł wysłać kolonistów.

Chyba że źle zrozumiałem - zakładam że masz rok około 1475.
  • Odpowiedz
@Ragnarokk Prawie trafiłeś 1477. To na czym się skoncentrować w takim razie? Wojnę stuletnią skończyłem po 46 latach bo Burgundia miała dużą wojnę z Francją i ta mi biały pokój zaoferowała. Ale przez wojnę róż i tak straciłem kontynent.
  • Odpowiedz
@XsomX:

Zależy jakie masz plany. Skonsolidować się i zbierać siły - maksymalnie kasy i punktów administracyjnych/dyplomatycznych. Jak zająłęś Irlandię, to chyba z 7 poziomem dyplomacji, ideą z Exploration idea i doradcą może dasz radę skolonizować Amerykę. Ewentualnie możesz walczyć z Danią/Norwegią o Islandię.
  • Odpowiedz
@Ragnarokk: Tak też zrobię. Musze jednak jeszcze trochę poczekać bo po podboju Szkocji (nie dało się wasalizować, miałem ponad -100) jest over extension na 60% ale już się robią core'y.
  • Odpowiedz
@XsomX:

Nie tak. Powiem, jak to się robi. :)

Szkocję robisz na dwie wojny. W pierwszej zabierasz tę prowincję na literę A. Po 5 latach i 1 dniu zaczynasz drugą wojnę, wasalizujesz i sprzedajesz z powrotem tę prowincję na A do Szkocji. I za kilkanaście/kilkadziesiąt lat dyploanektujesz. W ten sposób oszczędzasz z 300 punktów administracyjnych i nie bawisz się niemal w ogóle z overextension :)
  • Odpowiedz
@XsomX:

Wiem, że za późno, ale mówię o ogólnej zasadzie radzenia sobie z Overextension i corowania. Jak kraj ma między 100% a 200% procent wymaganego warscore do zwasalizowania to ta metoda jest świetna - pierwsza wojna - zabierasz by było mniej jak 100% i nic nie corujesz, druga - wasalizujesz i oddajesz. Mniej Aggresive Expansion, mniej Overextension, dużo mniej punktów administracyjnych.
  • Odpowiedz