Wpis z mikrobloga

Wykopowi programiści, pracujący na umowę o pracę, macie w umowie zawarte koszty uzyskania przychodu na poziomie 50% ze względu na autorski charakter pracy?

Zawsze to połowa podatku zamiast całego i zastanawiam się czy to dozwolone przy umowie o pracę i czy nalegać na to u następnego pracodawcy.

#programowanie #podatki
  • 26
  • Odpowiedz
@kajlerkompajler: o, ja chyba takie coś miałem na umowie o zlecenie kiedyś, na umowie o prace na 99% tak nie mam, bo jak przeliczam brutto->netto wg pierwszego lepszego kalkulatora z domyślnymi wartościami, to mi wychodzi tak jak dostaję na konto. Więc raczej nie :)
  • Odpowiedz
@matiit: No właśnie może warto powalczyć o kilka setek. Z pracodawcą umawiamy się na brutto więc mniejszy podatek powinien być zaletą dla nas - no chyba, że ktoś się umówi na netto a potem dostanie na umowie mniej brutto, bo wpiszą sobie te 50% kosztów i zaoszczędzą.

Tutaj: http://www.pit.pl/koszty_uzyskania_przychodu_pit_214.php

nagłówek strony mówi o stosunku pracy, ale trudno jednoznacznie wywnioskować. Sama ustawia jest dla mnie niejasna, nie jestem prawnikiem.
  • Odpowiedz
@matiit: No jak ktoś ma np. 10000 brutto, to różnica 900zł to już sporo. zresztą nawet przy ~5k te 500zł piechotą nie chodzi.

(oczywiście ciut mniej bo brutto to nie tylko podatek dochodowy ale jeszce jakeiśtam składki)

Znalazłem coś takiego: (indywidualna interpretacja, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach)
  • Odpowiedz
@kajlerkompajler: Możesz tak zrobić, ale to dotyczy - jak pisali przedmówcy - umów o dzieło albo zlecenia. Urzedniki długo-trwałe umowy o dzieło moga potraktować jako fejk ( mówiąc po mirkrowemu ) i wtedy beda kłopoty. Ogarnij temat może na forumprawne.org
  • Odpowiedz
@waruiny: Takie poczucie trochę jest, bo ludzie te 50% mocno kojarzą z umową o dzieło, ale nie znalazłem na razie 1 powodu dla którego miało by to nie działać przy umowie o pracę. A zainteresowałem się, ponieważ podobno kolega ma umowę o pracę z takim zapisem.
  • Odpowiedz
@pzak: Super, masz wpisany % czasu spędzeny autorsko? Faktycznei organoleptycznie wyszło Ci więcej na rękę przez dłuższy czas? Dopominałeś się, czy firma sama to wpisała? No i czy umawiałeś się z nimi na brutto czy na netto.
  • Odpowiedz
@kajlerkompajler: Tak, mam wpisane, że 80% czasu pracy spędzam autorsko :) O ile mi wiadomo firma daje tak wszystkim programistom (nie wiem czy testerom też). Umawiałem się na brutto, ale przeliczyli mi to ładnie na netto :)

Przykładowo:

7k brutto -> 4 887,67 normalnie lub 5 345,67 z
  • Odpowiedz