Wpis z mikrobloga

mireczki mam problem z projektem :( jest wzór, któego nie mogę ugryźć bez Solvera, a samego Solvera nie umiem używać i odbijam się od tej ściany od dobrych 30 minut. wzór to przypuścmy: 7 = 2T * lnT (jest dłuższy, ale zasada taka sama, jeden wzór z kilkoma znanymi + niewiadoma T, która jest przemnożona przez logarytm naturalny z T) - jakaś mądra głowa podpowie jak to zrobić ewentualnie na kartce albo wyjaśni jak przy użyciu solvera?

#matematyka #excel #solver
  • 8
@Clermont: widziałem już to wcześniej, tylko nie potrafię tego tak policzyć... mój wzór wygląda o tak: 6186,93 = 3246,71 Ti *(0,6588+0,1ln(Ti/8,97)) i mam T1, T2, T3 i T4 do pilczenia a 6186,93 zmienia się w inne wartosci.
@gruchacz: Zamień to 0,6588 w nawiasie na logarytm naturalny i dodaj do drugiego logarytmu naturalnego. Dostaniesz równanie postaci: liczba = liczbaTln(liczba*T), a to już jest dokładnie to równanie z przykładu.
@Clermont: chyba jednak pójdę jutro do wykładowcy i poproszę, żeby mi pokazał jak to zrobić w Excelu, bo tam dalej też jest pełno takich wzorów i jak każdy będę miał liczyć na kartcę to mogę nie zdążyć do 2020 ;) dzięki za pomoc