Wpis z mikrobloga

tl;dr


Komentarz @JesusOfSuburbia pod moim poprzednim wpisem zainspirował mnie do napisania więcej o francuskiej maturze, czyli o tak zwanym baccalauréat (w skrócie bac). Są dwie duże rodziny baków: na profesjonalnych się nie znam, więc się nie wypowiem. W liceach ogólnokształcących pisze się baccalauréat général.Zestaw zdawanych przedmiotów jest determinowany przez wybór profilu klasy.

Pierwsza klasa liceum jest ogólna. Po dwóch trymestrach pierwszaki muszą zdecydować się, w jakim kierunku chcą kontynuować naukę. Rada Pedagogiczna może odrzucić prośbę ucznia, jeżeli uzna np. że nie nadaje się na dany profil. Rodzajów klas jest trzy: scientifique (S) -> naukowa, économique et sociale (ES) -> ekonomiczno-społeczna i littéraire (L) -> humanistyczna (z naciskiem na literaturę; historii i WOSu nie jest tyle co w Polsce).

Po drugiej klasie liceum, a więc po pierwszym roku nauki sprofilowanej, zdaje się przedmioty, które się kończą. Ja byłem w eSie, więc miałem francuski pisemny i ustny oraz historię-geografię. ES i L musi zaliczyć pszyrę (podstawy chemii, fizyki, biologii), L matematykę. Do tego uczniowie wszystkich sekcji muszą zrobić TPE (Travail Personnel Encadré). Na początku roku klasie zostają wyznaczeni nauczyciele dwóch przedmiotów. W 2-4-osobowych grupach trzeba przygotować projekt mieszczący się w ramach bardzo obszernego tematu, zawierający zagadnienia z dwóch narzuconych przedmiotów. Ja trafiłem na historię-geografię i fizykę-chemię i zdecydowaliśmy się na temat o żarówce: z fizyki robiliśmy doświadczenia związane z prawem Wiena, a z historii konsekwencje tego wynalazku w XIX wieku.

Po trzeciej klasie (terminale) zdaje się całą resztę przedmiotów. Wyliczam egzaminy obowiązkowe w przypadku eSa: matematyka, fizyka-chemia (praktyczny i pisemny), SVT (taka biologia+geologia; też praktyczny i pisemny), dwa języki (z każdego rozumienie ze słuchu, ustny, pisemny), filozofia, wspomniany wcześniej sport. Do wyboru było też niemało opcji.

Przedmioty miały różny "współczynnik ważności". Ostatecznie celem było osiągnięcie średniej >10/20. Za przekroczenie 12, 14 i 16 punktów są przyznawane kolejne lewele wyróżnienia. Jeśli kogoś nie zanudziłem i jest zainteresowany, to za jakieś dwa tygodnie będę mógł wrzucić swoje tematy matur pisemnych.

#matura #tmszdelivers #ciekawostki #francja
  • 10
  • Odpowiedz
@JesusOfSuburbia: No tak :D Akurat na prawie myślę, że jest w miarę po równo ludzi z każdej z trzech sekcji. W obiegowej opinii S > ES > L, więc często rodzice i nauczyciele naciskają na dobrych uczniów, żeby szli do eSa chociaż mają inne predyspozycje.
  • Odpowiedz
@TheBestest: Pytasz konkretnie o tłumaczenie terminu? Projekt indywidualny nadzorowany. Napisałem w skrócie o co chodzi, jeśli cię to interesuje, to mogę jutro wejść w szczegóły.
  • Odpowiedz