Wpis z mikrobloga

W nawiązaniu do niedawnego wątku i dyskusji, wołam: @Pasterz30 @wezsepigulke @sylwek2k @JestemKaspi

Testy luzów pod łożyska

Akurat pod ręką miałem parę łożysk o śr. zew. 52mm i wysokości 15mm, więc wydrukowałem cztery prostopadłościany o boku 60mm z różnymi otworami: 52.00 mm (zero luzu), 52.10 mm, 52.15 mm oraz 52.20 mm.

Metodologia

Drukarka: Prusa MK3S, dysza: dosyć świeża 0.4, materiał: Plastspaw PLA biały (temp. druku 205 stopni). Temperatura pokojowa: 19 stopni, temperatura z lodówki: 5 stopni.

Elementy zostały zaprojektowane w Fusion 360, a następnie pocięte w PrusaSlicerze za pomocą profilu (tj. wysokości warstwy) 0.20 SPEED. Wszystkie elementy zostały wydrukowane za jednym razem, a następnie obrobione wstępnie gratownikiem - drobne nitkowanie się pojawiło w paru miejscach. Druki do części testów zostały podgrzane za pomocą stołu drukarki - leżały tam co najmniej pół godziny przy nastawie 60 stopni.

Co do dokładności wydruku: dysponuję dwoma suwmiarkami, tj. jakąś zwykłą metalową polskiej produkcji, oraz chińską elektroniczną; wykazują one całkiem zbieżne pomiary. Dla każdego wydruku pokazały na boku równe 60 mm, natomiast wynik pomiaru średnicy wewnętrznej nie jest dla mnie jednoznaczny. Może to wynikać z niedokładności suwmiarki (i braku mojego doświadczenia w używaniu noniusza), albo z błędu druku - chociaż dziwne dla mnie wydaje się, że boki druków mają poprawny wymiar, a wnętrze niekoniecznie. Z tego powodu nie zamieszczam tutaj żadnych wyników pomiarów suwmiarką.

Wyniki

| tolerancja | temp druku | temp łożyska | efekt |
| ---------- | ---------- | ------------ | -------------------------- |
| 0 | pokojowa | pokojowa | nie wejdzie |
| 100 | pokojowa | pokojowa | wymagane wbicie młotkiem |
| 150 | pokojowa | pokojowa | wchodzi z większym oporem |
| 200 | pokojowa | pokojowa | wchodzi z mniejszym oporem |
| |
| 0 | pokojowa | z lodówki | nie wejdzie |
| 100 | pokojowa | z lodówki | wchodzi z dużym oporem |
| 150 | pokojowa | z lodówki | wchodzi z większym oporem |
| 200 | pokojowa | z lodówki | wchodzi z mniejszym oporem |
| |
| 0 | ciepły | pokojowa | wymagane wbicie młotkiem |
| 100 | ciepły | pokojowa | wchodzi z większym oporem |
| 150 | ciepły | pokojowa | wchodzi z mniejszym oporem |
| 200 | ciepły | pokojowa | wchodzi bez oporu |
| |
| 0 | ciepły | z lodówki | wchodzi z większym oporem |
| 100 | ciepły | z lodówki | b/d |
| 150 | ciepły | z lodówki | b/d |
| 200 | ciepły | z lodówki | b/d |

Opis wyników

W zależności od tolerancji łożyska wchodziły z mniejszym lub większym oporem (no shit sherlock). Tam gdzie jest wymagane wbicie młotkiem to oznacza że nie byłem w stanie gołymi palcami, bez użycia sporej siły (typu oparcie się masą ciała) włożyć łożyska - zapewne wbicie spowodowałoby pęknięcie wydruku. Dalszy opis oporów jest mocno subiektywny.

Poprawne badanie wymagałoby powtórzenia całej serii ponownie ze względu na to, że wkładanie łożysk mogło wyrobić otwory, ale nie mam na to siły ani czasu.

Nie udało mi się przeprowadzić wszystkich testów z ciepłym wydrukiem i zimnym łożyskiem, bo zacząłem od zerowej tolerancji gdzie weszło, ale już nie chciało wyjść xD z racji braku innego schłodzonego łożyska stwierdziłem że odpuszczę.

Podsumowanie

Wydaje się że temperatura wydruku ma większy wpływ niż temperatura łożyska, chociaż nie pozostała ona bez znaczenia - zatem zwracam honor @sylwek2k i przyznaję rację, ciekawa metoda. Niemniej osobiście jej używać nie będę, bo teraz mam łożysko w testowym modelu bez opcji wyjęcia innej niż młotkiem ( ͡° ʖ̯ ͡°) możliwe że to fakt kalibracji mojej drukarki, ale pozostanę przy luzach rzędu 100 do 150 mikronów, które dają przyzwoity rezultat bez używania żadnego kleju.

#druk3d
aso824 - W nawiązaniu do niedawnego wątku i dyskusji, wołam: @Pasterz30 @wezsepigulke...

źródło: P_20240930_204405

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@aso824: Test ciekawy, ale nie widzę jego praktycznego zastosowania.
Dla samego łożyska naprężenia spowodowane wbijaniem w wydruk VS wciskanie palcami będą miały zerowy wpływ.
Dla konstrukcji liczyć się będzie osiowość wydruku - czyli oba (labo więcej, w zależności od ilości podpór) osadzenia z tego samego wydruku będą wystarczająco zbieżne.
Do sytuacji, w których chcemy odzyskać łożyska z prototypu bez niszczenia plastiku polecam niebieski Locktite. Po lekkim podgrzaniu nawet nie zniszczy
  • Odpowiedz
Niemniej osobiście jej używać nie będę, bo teraz mam łożysko w testowym modelu bez opcji wyjęcia innej niż młotkiem


@aso824: a zamrazalnik?

BTW co chciales/chcieliscie osiagnac tymi testami?

Bo ja siedze po drugiej stronie medalu, czy tam metalu i z zastanawiam sie co kombinujesz.
  • Odpowiedz
a zamrazalnik?


@PurpleHaze:

co do zasady, kurczy sie i wydruk i lozysko - wiec zarowno podgrzewanie (trudno jest ogrzac model, nie ogrzewajac plastikow, bo plastik to izolator, wiec lozysko szybciej sie nagrzeje :) ), jak i schladzanie (skurczy sie tez model) - niewiele dadza
  • Odpowiedz
  • 0
@aso824 Twoje wyniki pokrywają się moim doświadczeniami jeśli chodzi o stosowanie tolerancji.
Zazwyczaj jak chce dopasowany element drukuje z 0,2mm tolerancji.
A jak chce element połączyć "na stałe" zazwyczaj 0,1mm
  • Odpowiedz