Wpis z mikrobloga

  • 13
@mewten: Musisz być pomiędzy klasą posiadającą, a klasą robotniczą - tzn. posiadać coś z tzw. środków produkcji - mały zakład, praktykę lekarską, być rentierem etc.

Jeżeli całe twoje utrzymanie zależy od zarobków z twojej pracy najemnej to nawet jak dobrze zarabiasz to jesteś w (wyższej) klasie pracującej, a nie "średniej" (a tak naprawdę "środkowej" - z ang. "middle class" - nie chodzi w tej klasie średniego obywatela, tylko właśnie o
  • Odpowiedz
@miku555: Ogólnie ten podział klasowy to jakiś spadek czasów słusznie minionych, nieadekwatny do współczesnej społeczności, każdy wymyśla nową definicje. Czy klasa średnia to średnie zarobki? Czy to jak powiedział pracowanie/wytwarzanie/posiadanie? Z Twoją definicją to np. żaden wysokospecjalizowany specjalista, naukowiec nie będzie klasą średnią.

Dalej dochodzi jeszcze definicja kulturowa, sposobu życia według której klasa średnia korzysta z dóbr kultury, aktywnie uczestniczy w lokalnej społeczności, polityce. No ale czy niewyedukowany dobrze zarabiający
Radus - @miku555: Ogólnie ten podział klasowy to jakiś spadek czasów słusznie miniony...

źródło: IMG-20240412-WA0003 (1)

Pobierz
  • Odpowiedz
@Radus: Czy ja dobrze widzę, że fioletowy to klasa wyższa i generalnie mają najniższy odsetek odbioru brzydkości słów?

Co mnie jeszcze bardziej bawi jak patrzę to widzę że wyniki klasy wyższej są bardzo zbieżne z klasą ludową czyli potwierdzłoby to chłopskorozumowe przekonanie że tylko klasa średnia łapie wszystkie społeczne trendy po to aby pokazać jak bardzo jest nieludowa xD
  • Odpowiedz
@rachuneksumienia: Ja ta wrzuciłem raczej w kontekście użycia tego "klasa ludowa" bo ta graficzka z slajdu to też jest totalnie od czapy i mocno manipulująca.

- brak definicji co znacza te klasy
- brak metodologii, zródeł
- nawet prezetencja tego - pokazuje że średnia najbardziej się poczuwa że dane słowo jest brzydkie, a ludowa i wyższa ten sam poziom, gdzie po cyfrach mamy np murzyna 46/61/51% (jednak ludowa jest niżej),
  • Odpowiedz
@miku555: Dzisiaj definicja klasowa zamiast relacji do środków produkcji opisuje relację do środków konsumpcji. To znaczy, jak możesz se pozwolić na dużą konsumpcje, wakacje, auto, drogie wino, to jesteś klasą średnią, mimo że jesteś zwykłym etatowcem.

Propaganda neoliberalna...
  • Odpowiedz
@miku555: A kto to klasa średnia? Jak ktoś zarabia milion rocznie minimum i w sumie to nie musi do końca życia pracować?
Co w ogóle oznacza klasa średnia? C---a nic nie znaczy. A raczej oznacza termin jaki akurat jest potrzebny żeby wyeliminować biedotę i bogatych. Czyli każdy kto nie jest biedny i bogaty to klasa średnia.
Płytkarz 12k netto to taka klasa średnia jak przedszkolanka 3k netto.
  • Odpowiedz