Wpis z mikrobloga

Chce złożyć komputer i mój budżet to 5,500 - 6,000zł, nie jestem w temacie już od lat, nie śledzę i jestem totalnym laikiem można powiedzieć. Komputer będzie służył do grania w gry, interesuje mnie rozdzielczość 2K albo 1440p, nie wiem jakie są obecne standardy. Coś polecacie? Na co zwracać uwagę? I czy mógłby ktoś wyjaśnić różnicę między wodnym, a normalnym chłodzeniem jakie ma to przełożenie w praktyce?

W budżecie ma być tylko buda, bez monitora, windowsa etc

#pcmasterrace #informatyka #komputery #gry #pc #skladamkomputer
  • 20
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Lobotomy_Enthusiast: aktualnie raczej się idzie w AMD bo intel dal ciała mocno. Jakąś 4070 do tego, 16/32gb ram. Wodne ma to do siebie, że jest ciche i mocno zbija temperatury. Ale płyn trzeba czasem dolewać (na ogół jest w zestawie). Ktore AmD to teraz nie powiem bo nowe właśnie wyszły i jeszcze nie czytałem.
  • Odpowiedz
@Lobotomy_Enthusiast: w moim jest zakrętka, płyn ma specjalna końcówkę i tylko ściskasz butelkę i czekasz aż bąbelki wylecą. Dasz radę. Ja już dzisiaj nie wyobrażam sobie powietrznego bo nawet najlepsze mi tak temperatur nie zbijały.
  • Odpowiedz
@Lobotomy_Enthusiast: mam kompa złożonego w ~2008 roku z wodnym chłodzeniem na procku, nigdy nic nie dolewałem, a przez kilka ostatnich lat pracował jako komputer biurowy na magazynie xd.

W swoim obecnym daily komputerze mam powietrzne bo szkoda mi było chajsu, jest mega cicho, temperatury spoko, tyle że chłodzenie jest dużym klockiem (dla mnie plus) na i5 9 gen. Kiedyś z ciekawości postawiłem te chłodzenie na i7 3 gen bez wentylatora,
  • Odpowiedz
@Lobotomy_Enthusiast: prawie rok temu za 5,7k wziąłem i5-13gen, rtx4070, 32gb ram ddr4, teraz celowałbym w ryzena, rtx4070 super, 32gb ram ddr5, nie bierz raczej gotowców bo są trochę zawyżone ceny, jak są wystawione gotowce w podobnych cenach na allegro przez sklepy komputerowe to możesz pisać do wystawców czy ci złoży taki i taki komputer w takiej cenie, tak ja zrobiłem i mi wystawił dokładnie taki jak chciałem, ważne żeby zwrócić
  • Odpowiedz
@xiv7: Jeśli chodzi o chłodzenie to tutaj już mi polecano wodne, a co do składanie samego PC to chce podesłać moją propozycje do takiego faceta który prowadzi kanał na YT, składa PC etc. Moi znajomi składali u niego PC i są zadowoleni, on je testuje itd. Kanał nazywa się "Video Blog Tech" Bo ja raczej bym sie składania PC nie podejmował.

Okej, zerknę na te propozycje
  • Odpowiedz
@Lobotomy_Enthusiast: możesz powiedzieć co wymyśli, ale chodziło mi o to że każdy ranking w cenie 5-6k będzie zawierał te części, ew ktoś może zjechać z obudową, zasilaczem czy płytą główną i urwać z 300-500zł ale chyba nic lepszego nie wymyśli, a lepiej wziąć obudowę, zasilacz i płytę glówną w normalnej cenie (to jest max. średnia półka takich elementów "dodatkowych" w tych rankingach) niż te najtańsze które do kompa za 6k
  • Odpowiedz
@Lobotomy_Enthusiast: no i fajnie tylko jak chcesz ze składaniem to zobacz czy na morele oferują jakby się okazało że jakiś podzespół sprawia problemy z kompatybilnością, ja jestem związany z komputerami ale głównie serwis a składanie nowych kompów rzadko więc zdaje sobie sprawę że ci youtuberzy co składają nowego kompa co odcinek mogą znać jakieś wyjątki typu "ta firma z tą firmą średnio", to co na pierwszy rzut oka zwróciłem uwagę
  • Odpowiedz
@xiv7: Endorfy Fera jaki dokładnie model? I dysk hmmm, przemyślę to, ale ja jestem z tych którzy instaluja gierke, przejdą i wyrzucają z PC, w dodatku mam zewnętrzny dysk na USB SSD 1TB. Ale dobra myśl, 2TB byłby bardziej przyszlościowy
  • Odpowiedz
@Lobotomy_Enthusiast: no ja wziąłem rok temu 1tb i nie zapycham ale jednak trochę żałuję bo jakbym chciał żeby były 3 gierki po 200-300gb to już prawie zapchany i trzeba by go kasować często jakbym intensywnie używał. Endorfy Fera 5, sam mam i jak mówię to nie że ja jakoś testowałem tylko jak oglądam yt komputerowy i te rankingi co miesiąc to głównie go wkładają do 200zł więc może coś jest
  • Odpowiedz
@Lobotomy_Enthusiast: w tej cenie też polecają jakiegoś radeona 20gb pamięci jako alternatywę, ale ja osobiście jeśli karty się tylko trochę różnią to brałbym GeForce bo teraz masz ficzery takie jak dlss - który mocno zmniejsza wymagania gry, generator klatek czy nawet sławny ray tracing, i w tych tematach Radeon jednak nie dotrzymuje kroku bo część z tamtych rozwiązań jest autorskich
  • Odpowiedz