Wpis z mikrobloga

#gielda #xtb Przewalutowanie/kupno akcji w USD za złotówki - mocno się to nie opłaca? Zastanawiam się, czy wejść w zagranicę złotówkami z xtb, czy przelać Revolutem praktycznie po kursie.
  • 20
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@SmartCheetah: 0.5% przy kupnie i 0.5% ze sprzedaży. Nie da się wyjść z pozycji do waluty w jakiej jest dany walor jest kwotowany, czyli XTB zmusza Cię do przewalutowania. Lepszy scenariusz z Revolutem. Jeśli boisz się blokady środków ze strony revoluta zrób to transzami
  • Odpowiedz
@SmartCheetah: ja kupuję ameryczkę za złotówki, ale transakcję robię rzadko więc mnie to nie boli. Imo jak planujesz długo trzymać to olać, a jak daily traiding to przewalutować gdzieś indziej.
Edit: Revolut ma do jakiejś kwoty za friko przewalutowanie czy jak?
  • Odpowiedz
  • 0
@asdfzxcvqwerty @Wojciechrempala: @Jamniki2 @jombsik dzięki za pomoc. Wczoraj zakupiłem bezpośrednio z polskiego konta akcje w USD i w sumie nie zainteresowałem się tematem, więc 50zł na przewalutowanych 10k zł jestem w plecy. Chcę otworzyć kolejną pozycję w dolarach, subkonto w $ w XTB już mam, więc już czekam na przelew między xtb, a Revolutem, by przelać z powrotem na subkonto.

A w drugą stronę? Jak najtaniej przelać
  • Odpowiedz
@SmartCheetah: kupując na koncie usd będziesz dostawać dywidendę w usd, to dobrze bo na pln by była przewalutowmywana za każdym razem byś był j----y, a w. druga stronę najlepiej wypłacić USD na konto PKO bez żubra jak dobrze pamietam, wtedy NIC nie placisz, jak przelejesz na inny bank z--------ą ci jakiś procent, ewentualnie możesz wymienić na złotówki i wypłacić normalnie na konto
  • Odpowiedz
@Wojciechrempala

@SmartCheetah: 0.5% przy kupnie i 0.5% ze sprzedaży. Nie da się wyjść z pozycji do waluty w jakiej jest dany walor jest kwotowany, czyli XTB zmusza Cię do przewalutowania.


Serio jak na XTB mam konto PLN i za to kupiłem akcje w USD (podczas kupna przewalutowało z 0,5%) to przy sprzedaży znowu mi przewalutuje i
  • Odpowiedz
@mk321: tak, przewalutowanie nastąpi automatycznie przy sprzedaży (przynajmniej przy obecnych warunkach użytkowania XTB). Jeśli mógłbym coś zasugerować to spróbuj zapytać XTB czy istnieje możliwość przeniesienia ETF/ akcji na inny rachunek brokerski (w walucie eur) prowadzony przez XTB. Standardowa opłata przeniesienja wynosi 100zł, nie wiem czy można go dokonać również wewnątrz xtb, ale być może będzie to dla Ciebie opłacalne
  • Odpowiedz
@SmartCheetah teraz o wypłatę pytasz? To może Walutomatem? Z XTB na Walutomat (oba Pekao), potem z Walutomat do swojego banku. Przy okazji możesz przewalutować albo nie.

W sumie ciekawe jakbyś przelał bez przewalutowania. Walutomat nie pobiera żadnej prowizji za przelewy, więc wykorzystać go tylko do tego, że mają konta w wielu bankach.

Nie wiem czy czegoś nie przeoczyłem, bo nie słyszałem o czymś takim.
  • Odpowiedz
  • 1
@mk321: dzięki, będę kombinował przy wypłacie. Z tym Walutomatem z kontem w tym samym banku to jest jakiś trop.

Ogólnie jestem w tej samej sytuacji, wczoraj niefrasobliwie otworzyłem pozycję na akcje w dolarach używając głównego konta w złotówkach. Bez świadomości, że nie tylko przewalutowanie na otwarcie, ale też wypłata dywidend i zamknięcie pozycji to dojenie, bo nie da się wybrać, na które konto te dolary mają wrócić.

Jak coś wykminisz,
  • Odpowiedz
@SmartCheetah: Kupujesz dolary w walutomacie, przelewasz do Pekao a potem do XTB. W drugą stronę przelewasz z XTB do Pekao, a potem wymieniasz na złotówki w walutomacie i wpłacasz na docelowe konto w PLN.
  • Odpowiedz
@SmartCheetah: Są też jakieś opcje przez PayPala, ale tego nie testowałem, natomiast z walutomatem wg moich kalkulacji wychodzi najtaniej uwzględnieniając kursy walut. Teoretycznie możesz też wymienić USD na złotówki i w drugą stronę w ekantorze Pekao i mieć od razu złotówki czy USD, ale kursy mają słabe.
  • Odpowiedz
  • 0
@Magiel-19: dzięki. Przelew do XTB planowałem zrobić Paypalem z podłączoną kartą Revolut, albo bezpośrednio z Revoluta. Wtedy przewalutowanie jest praktycznie po kursie i nie ma chyba dodatkowych prowizji, przynajmniej przy zakupach lartą w sklepach internetowych w obcych walutach tak jest.

Czy konto w USD w Pekao coś kosztuje?
  • Odpowiedz