Wpis z mikrobloga

Blade biedronki. W Polsce występuje kilka gatunków ciekawie wyglądających biedronek, które mają kremowe lub białe kropki na czerwonym lub pomarańczowym tle. Większość "bladych" biedronek, podobnie jak ich czarno-czerwone kuzynki, żywi się mszycami, choć niektóre gatunki zamiast na mszycach żerują na mączniakach - pasożytniczych grzybach atakujących rośliny i tworzących na nich biały, przypominający mąkę nalot.

Białe kropki mają między innymi gielasy (od lewej u góry) - gielas dziesięcioplamek (Calvia decemguttata) i gielas czternastoplamek (Calvia quatuordecimguttata), zwany też biedronką czternastokropką. Zarówno ich larwy, jak i osobniki dorosłe żerują na mszycach i przypominających mszyce miodówkach. Trochę podobne do gielasów są pokropka wysączka (Halyzia sedecimguttata) i biedronka dwunastokropka (Vibidia duodecimguttata), które również mają białe plamki.

Nieco bardziej wyróżniające się gatunki to bledniczka (Myzia oblongoguttata), która zamiast kropek ma nieregularne w zarysie białe plamki i paski na pokrywach skrzydeł, oraz mirra sosnówka (Myrrha octodecimguttata) o dużych, nieregularnych w zarysie plamkach.

#ciekawostki #przyroda #natura #zwierzeta #owady #biedronki #polska
tag serii: #7ciekawostekprzyrodniczych
Apaturia - Blade biedronki. W Polsce występuje kilka gatunków ciekawie wyglądających ...

źródło: Blade biedronki

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Apaturia Biedronki mają, ze wszystkich owadów, najbardziej #!$%@? software, jaki istnieje. Serio #!$%@?.
Bo taka na ten przykład pszczoła - #!$%@?, szuka kwiatów, nawiguje na słońce, zbiera nektar, znosi do gniazda - no w #!$%@? skomplikowane. Zresztą, #!$%@? - mucha. Mucha też musi wyczuwać woń gówna i ścierwa, nawigować, szukać pożywienia, złożyć jaja w jakimś dobrym ścierwie. Wcale nie takie proste.
A jak działa biedronka?
Otóż pierwszy punkt algorytmu biedronki brzmi:

1. #!$%@? w
  • Odpowiedz
  • 1
@aaadam91: Druga wygląda na dwunastokropkę. Co do pierwszej, nie jestem pewna, ale to może być gielas dziesięcioplamek, wariant zupełnie pozbawiony kropek - takie osobniki trafiają się dość rzadko, ale występują w przyrodzie.
  • Odpowiedz
Dzięki, może to być 12 kropka. Co do tej pierwszej biedronki to ja się zastanawiałem czy to nie jest chociażby owełnica lucernianka? A ty co o tym sądzisz? Czy jednak bliżej jej do jakiegoś gielasa?
  • Odpowiedz
  • 0
@aaadam91: To mogłaby też być owełnica lucernianka bez plamek na pokrywach skrzydeł, ale musiałaby mieć wtedy ciemniejszą plamkę na środku przedplecza. Na tych zdjęciach tak średnio widać tę część.

Masz może konto na inaturalist?


Nie mam :)
  • Odpowiedz