Wpis z mikrobloga

Budownictwo społeczne no to wielu pojechało, jeśli to popieracie XD

Każdy kto wierzy, że to nie będą wałki kosztujące więcej niż normalna nieruchomość ten zbyt mądry nie jest. No serio się łudzicie, że to pójdzie do was (jeśli jesteście młodzi), a nie wieloletnich rodzin?

Ja napiszę co trzeba zrobić:
1. Państwo to powinno zacząć masowo odrolniać grunty
2. W Warszawce (w Krakowie i innych dużych miastach w sumie też) powinni zrobić to co stolica potrzebuje już od dawna: Poprowadzić jeszcze dwie albo więcej linii metra na niezamieszkałe obrzeża. To są działania realnie obniżające koszty mieszkań
3. Jeśli już ostatecznie chcą wprowadzać dotacje to tylko do nieruchomości na wsiach, niech deweloperzy się zesrają ( ͡° ͜ʖ ͡°)
(a to nie jest wcale taki głupi pomysł, bo dzięki temu też ceny w miastach polecą)
#nieruchomosci #koalicjadeweloperska
  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@chigcht: Budownictwo społeczne wspiera ludzi w zdobyciu mieszkania "do mieszkania". Inwestorzy nie mają czego szukać w budownictwie społecznym. Na wolnym rynku zawsze inwestorzy będą mieli przewagę nad zwykłym obywatelem bo dyponują większym kapitałem.
  • Odpowiedz
@chigcht: gmina może budować dom kultury, stadion, basen, lodowisko, urzędy, drogi, wodociągi, elektrociepłownie ale nie może zlecić postawienia kilku pustaków?
  • Odpowiedz
  • 0
@ryfke: i trafią do rodzin wielodzietnych, bo to one będą miały pierwszeństwo

a żaden inwestor nie będzie spekulował na domach, które są na wsiach
  • Odpowiedz
@chigcht: Tak, te społeczno-socjalne programy mieszkaniowe skończą się pewnie tak, że deweloperzy wcale nie obniżą marż, tylko będą płacić je wszyscy w podatkach, a sposób przydziału będzie tak nie jasny, że skończy się na tym, że pewnie spora część to będą osoby powiązane z lokalnymi władzami.
  • Odpowiedz
  • 1
@tempyluj: trochę nie w smak mi, że całe społeczeństwo ma się zrzucać na mieszkania dla wybranych

Jestem za obniżeniem cen nieruchomości, a nie finansowaniu ich komuś obcemu, bo mam złudną nadzieję, że to ja będę w puli tych 10% wnioskujących osób, które się na to załapią
  • Odpowiedz
trochę nie w smak mi, że całe społeczeństwo ma się zrzucać na mieszkania dla wybranych


@chigcht: przecież miasto nie musi udostępniać ich za darmo, wystarczy, że wybuduje bez 30% marży.
Lokale udostępni na tani najem dzięki czemu ludzie będą mieli większą skłonność do rozmnażania się i za 30 lat ktoś będzie pracował żeby wypłacić Ci emeryturę.
Trzy, budownictwo społeczne można zastosować w celu odciągnięcia części ludzi od emigracji do wojewódzkich i budować je w miejscach które można zagospodarować i tworzyć przy okazji jakieś specjalne strefy
  • Odpowiedz
W Kielcach jak powstały mieszkania socjalne to nie dość, że w niskim standardzie to drożej niż rynkowo XD


@MG78: pytanie ile deweloper wcisnąłby tam mieszkań żeby zbić cenę za metr, ile zostawiłby parkingów i terenów zielonych.

Nie znam tej inwestycji więc się nie będę wypowiadał ale nie wszystko się musi sprowadzać do ceny za metr bo to żaden wyznacznik, chyba, że chcemy mieć samą hodowlę zagrodową polaka
  • Odpowiedz
@Tytanowy_Lucjan: Bo są własnie programy mądre i głupie. Nie można przekreślać całego budownictw społecznego bo gdzieś ktoś nie potrafi tanio wybudować mieszkań albo zrobił wałek ze szwagrem. Wśród deweloperów mamy normalne firmy i HREIT
  • Odpowiedz
@ryfke Ale ja ich nie przekreślam tylko popieram zastąpienie deweloperów gminami. Nie państwem właśnie, a lokalnymi władzami, które najpierw wiedzą ile i gdzie mieszkania są potrzebne.
  • Odpowiedz
@chigcht:

1. Państwo to powinno zacząć masowo odrolniać grunty

Absolutnie nie - wtedy największy inwestorzy kupią najlepsze grunty rozsiane po całym kraju niszcząc naturalne walory krajobrazu.

Państwo przede wszystkim powinno wprowadzić plany zagospodarowania, ustawić jasne zasady budowy nowych budynków (jeszcze bardziej nastawione na jakość życia a nie ułatwienia życia deweloperom), czy wprowadzić kataster od 2-3 nieruchomości (tutaj możemy
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@ukradlem_ksiezyc: Grunty należą do ludzi prywatnych, więc jaka zmiana krajobrazu? Czy ja napisałem gdzieś o prywatyzacji terenów ogólnodostępnych?

Chodzi jedynie o zmianę statusu działki prywatnych właścicieli z rolnej na budowlaną, która nie jest tak obłożona przepisami co rolna
(tak na działce budowlanej też możesz robić wszystko to co na rolnej i sadzić cebulę)
  • Odpowiedz
@chigcht:
Działki rolne są chronione z wielu przyczyn. Choćby aby nie było takiego problemu jak w Egipcie, gdzie ludzie osiedlili się na terenach uprawnych i teraz Egipt (który i tak musiał importować żywność dla ludności), musi importować jeszcze więcej żywności. A dodatkowo rekultywacja takiego gruntu w celach rolnych jest trudna.

Ja nie mówię o terenach ogólnodostępnych. Ale jeśłi każdy będzie mógł budować gdzie chce na swoim terenie rolnym, to dostaniemy
  • Odpowiedz
@chigcht:

Dalej jest problem bo trzeba drogę utrzymać i usługi zapewniać. Na zachodzie europy już dawno zauważyli, że najlepszy model jest taki, że ludzie mieszkają w małych miastach i wsiach a nie rozsiani po absolutnie całym kraju. Jak jeżdżę po Polsce to trudno znaleźć kawałek kraju w którym nie widać przynajmniej jednego domu w okolicy.
  • Odpowiedz