Wpis z mikrobloga

ZAPOWIEDŹ 4. DNIA IGRZYSK

Po dość nudnym z polskiej perspektywy poniedziałku, po którym najważniejszą informacją jest awans Igi Świątek do kolejnej rundy, pora na bardzo ciekawy wtorek. Dzisiejszy dzień będzie nie tylko jednym z najdłuższych jeżeli chodzi o plan występów naszych (zaczynamy o 9:00 siatkówką plażową, a skończymy ok. 22:30 wraz z ostatnim gwizdkiem w meczu koszykarzy i końcem walki bokserskiej), ale również przed nami dwie poważne szanse medalowe.

1. Judo
Moim zdaniem naszą największą nadzieją na medal we wtorek jest Angelika Szymańska i wcale nie jest to „pompowanie balonika”, ale realna ocena szans Polki oparta na jej świetnych występach w tym cyklu olimpijskim, który opisywałem TUTAJ. Dlatego dużą szkodą byłoby odpadnięcie w pierwszych rundach po głupio złapanych karach lub przypadkowym ipponie przeciwniczki.

Serdecznie polecam oglądanie występów Angeliki, która prezentuje bardzo odważny, a momentami wręcz brutalny styl (podczas ostatnich MŚ, Kazaszce po walce była udzielana na tatami pomoc medyczna przez ok. 10 minut) – poniżej kompilacja ipponów z MŚ w Dosze (przepraszam za jakość, jest to instagramowa rolka Agaty Perenc).

Polka rozpocznie od walki z Savitą Russo, która jest mistrzynią Europy juniorek 2023 i brązową seniorek z 2024 r. Tych drugich zawodów nie traktowałbym jednak poważnie ze względu na dość słabą obsadę. Dokładny opis drabinki umieściłem TUTAJ.
ok. 10:45 - 1/16 finału (4. walka na macie nr 2)
12:20 - 1/8 finału
13:16 - ćwierćfinały
16:34 - repasaże
16:51 - półfinały
17:49 - pojedynek o brązowy medal
18:09 - finał

2. Szermierka
Na planszach szermierczych we wtorek rozpocznie się rywalizacja drużynowa szpadzistek z udziałem naszych mistrzyń świata. Osobiście mam jednak duże obawy ze względu na trwające stanowczo za długo zamieszanie co do składu i w zasadzie nawet dzisiaj rano nie wiem, czy rozpoczniemy rywalizację z Alicją Klasik w trójce czy jednak z Aleksandrą Jarecką. Szerszy opis drużyny znajdziecie w tym miejscu, a poniżej wklejam linki do artykułów odnoszących się do „cyrku” z nominacjami: Eurosport, Radio Zet.

Rywalizację rozpoczniemy od ćwierćfinału z zespołem USA, z którym mamy dobry bilans: wygraliśmy 4 z ostatnich 5 pojedynków, w tym ostatni w na listopadowym PŚ (41:36 w 1/4 finału). Amerykanki równie słabo jak nasze pokazały się w turnieju indywidualnym, wygrywając łącznie 2 walki. W razie zwycięstwa, naszym przeciwnikiem będzie wygrany meczu Korea Płd. - Francja – obydwie drużyny są dla nas niewygodne: z Koreankami wygraliśmy tylko w ½ MŚ rok temu, a z Francją przegraliśmy w meczu o brąz na czerwcowych ME. Obawiam się, że w najlepszym wypadku możemy skończyć na 4. miejscu, jednak chciałbym się w tej sprawie mylić.
13:30 – ćwierćfinał vs USA
15:00 - pojedynki o miejsca klasyfikacyjne 5-8
15:50 - półfinały
16:40 - pojedynek o 7 miejsce
16:40 - pojedynek o 5 miejsce
19:30 - pojedynek o 3 miejsce
20:30 - finał

3. Koszykówka 3x3
Meczem z gospodarzami rywalizację zainaugurują koszykarze 3x3, dla których będzie to drugi olimpijski występ, jednak ze składu z Tokio pozostał tylko Przemek Zamojski (chorąży na ceremonii otwarcia). Tym razem Polacy są uznawani za jedną z najsłabszych spośród 8 ekip, dlatego mecz z równie słabą Francją może mieć duże znaczenie pod kątem awansu do ćwierćfinału.

Obie drużyny wywalczyły kwalifikację w bliźniaczym stylu – pokonując na turnieju w Debreczynie w bezpośrednim meczu Mongolię dzięki rzutowi za 2 w końcówce. Zamiast jednak spokojnych przygotowań, nasi koszykarze „wzięli od siebie urlop” – Bogucki i Sokołowski byli powołani na turniej w koszykówce 5x5 w Walencji, a Zamojski i Matczak musieli zająć się rehabilitacją. Tym samym forma i zgranie Polaków stoi pod dużym znakiem zapytania.
22:05 - Faza grupowa (POL vs FRA)

4. Pływanie
Na olimpijskim basenie czekają nas emocje związane ze startem aż pięciu Polaków, jednak wzrok powinien być zwrócony przede wszystkim na Krzysztofa Chmielewskiego, którego umieściłem w top3 pływackich szans medalowych. Wspólnie z bratem bliźniakiem, Michałem rozpoczną oni rywalizację na 200m motylkiem. Spośród głównych rywali świetną formę zdążył potwierdzić Leon Marchant, który zdobył złoto na 400m zmiennym, a na Kristofa Milaka liczą całe Węgry, które bardzo słabo rozpoczęły olimpijskie zmagania (zaledwie 1 brąz i dopiero 26. miejsce w tabeli medalowej).
11:04 - Eliminacje (Michał w 2. serii, Krzysztof w wyścigu nr 4.)
20:41 - 200m motylkiem - Półfinały

Na 100m kraulem popłynie Kuba Majerski, dla którego jest to przetarcie przed koronnym dystansem 100m delfinem. Ewentualny półfinał byłby zwiastunem dobrej formy.
11:25 - Eliminacje
20:30 – Półfinały

W tej samej konkurencji popłynie Kornelia Fiedkiewicz, jednak dla niej głównym celem jest dobry występ na dystansie o połowę krótszym.
12:45 - Eliminacje
21:25 – Półfinały

Jako ostatni z naszych pojawi się Jan Kałusowski na 200m żabką, jednak nie wiązałbym większych nadziei z tym występem (Polak nie wypełnił minimum i startuje dzięki zaproszeniu FINA).
13:00 - Eliminacje
21:47 - Półfinały

5. Boks
Nie chciałbym się zbłaźnić, jednak jeżeli mamy liczyć gdzieś na sensację medalową pokroju Tomali w Tokio lub Nowackiej w Rio, ja typowałbym do tej roli Julię Szeremetę – zaledwie 20-letnią pięściarkę w kat. do 57kg, która od roku występuje w seniorach i nie ma nawet swojej strony na Wikipedii.

Szanse medalowe upatruję głównie w dość szczęśliwym losowaniu, które stawia Polkę nawet w roli faworytki swojej ćwiartki. W pierwszym pojedynku zmierzy się z Omaylin Alcalą reprezentującą Wenezuelę. Rywalka nigdzie nie walczyła od ok. 10 miesięcy i może stanowić zagadkę dla sztabu Polki. Mierzy 163 cm i jest praworęczna. Julia, która jest minimalnie wyższa powinna być faworytką, jednak po niedzielnych wydarzeniach kluczowe będzie sprawiedliwe sędziowanie w ringu, a niestety już zdążyliśmy się przekonać, że może być z tym problem. Na przewagę Polki wskazują kursy bukmacherów i ranking Boxrec, w którym Szeremeta zajmuje 13. miejsce, a Alcala 17.

W kolejnej rundzie czeka Australijka Rahimi, która zdaje się być outsiderką. W ewentualnym ćwierćfinale Julia może trafić na Ibragimową z Kazachstanu, która ostatnio ma problemy z formą (przegrała np. z Sandrą Drabik).
22:24 - Waga piórkowa (-57kg) kobiet, 1. runda vs Alcala Cegovia (VEN)

Bonus
Około 19:00 na korcie centralnym pojawi się Iga Świątek, która w meczu o ćwierćfinał zagra z Chinką Wang (nr 55 rankingu WTA). Inny rezultat niż zwycięstwo Igi w dwóch setach nie wchodzi w grę. Rozumiem, że dla kibiców tenisa mecz Polki będzie wydarzeniem nr 1 dzisiejszego dnia, ale tak jak pisałem w pierwszej rozpisce, w pierwszej kolejności biorę pod uwagę bezpośrednie szanse medalowe, dalej możliwe emocje związane ze startem, a później ciekawość dyscypliny.

#szansewparyzu #paryz2024
leo345 - ZAPOWIEDŹ 4. DNIA IGRZYSK

Po dość nudnym z polskiej perspektywy poniedziałk...
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@leo345: świetna robota Mireczku, co do szermierki to mam wrażenie że co kilka lat słyszę o jakichś aferach w polskim związku, władze się zmieniają a syf tam pozostaje ehhh
  • Odpowiedz
  • 5
@Abrez: Przyjąłem założenie, że opisuję 5 najciekawszych startów Polaków z 2 powodów: po pierwsze, opis wszystkich występów zająłby mi zbyt dużo czas i miejsca (dzisiejsza rozpiska wyszła mi na 3 strony w Wordzie) Pod drugie, nie posiadam wiedzy na temat rozkładu sił we wszystkich sportach i np. trudno jest mi ocenić dzisiejsze starcie Natalii Bajor w tenisie stołowym, bo o Portugalce wiem tylko tyle, że występuje w KTS Tarnobrzeg.
  • Odpowiedz