Wpis z mikrobloga

21 lipca 2024 średnia temperatura powietrza na powierzchni ziemi wyniosła 17,09 °C. Tym samym przeżyliśmy najcieplejszy dzień w historii globalnych pomiarów temperatury. Poprzedni rekord padł 6 lipca 2023 (17,08 °C). A dodatkowo od czerwca 2023 roku, w sumie mamy już 13 miesięcy z rzędu z rekordową temperaturą wyższą o co najmniej 1,5 °C niż w końcówce XIX wieku. Ja bym jednak nie ogłaszał już zwycięzcy, bo myślę, że rekord to w tym roku dopiero padnie, a następne w następnych latach zapewne też.

Gdyby ktoś nie zauważył, Polska zaczęła już powoli pustynnieć. Dlatego jak ktoś ma działkę, to proponuję posadzić wierzby, rolnikom na miedzach też bym to sugerował. Pomijając na chwilę, że oczyszcza ona wodę gruntową i glebę, to także wciąga wodę jak gąbka, kiedy jest jej zbyt dużo, a kiedy przychodzi susza – oddaje ją do gruntu. Może jakaś akcja sadzenia wierzb? :)
  • 5
  • Odpowiedz
@Anacron: Ponawiam pytanie.
Ja wierzby kojarzę z okolic rzek albo terenów gdzie było bardza duża wilgotność.
Więc głównie rosną na terenach zalewowych o tym że filtrują też wiem ale by pozyskiwały i oddawały wodę to pierwszy raz się z tym spotykam.
  • Odpowiedz