Wpis z mikrobloga

Od czego zacząć przygodę z #nas? Chciałbym jakiś mały domowy serwer z 2x4Tb na filmy+backup zdjęć itp. Totalna zielonka w tych tematach więc chciałbym poczytać jakieś sprawdzone źródła np. jak postawić raid1, jaki system itp.

Zależy mi poza pojemnością na jak najmniejszym zużyciu prądu. #pcmasterrace
  • 5
  • Odpowiedz
@algus: właśnie też się zacząłem zastanawiać nad czymś takim, znalazłem używane (poleasingowe?) asustory AS6302T na allegro za 500zł, jeszcze wspierane, można dołożyć ramu itp, bierze 14W w porywach, nowe dyski 4TB po 250zł na allegro
  • Odpowiedz
@algus: To będzie niepopoularna opinia ale zaczął bym od Synology DS223j. Wiem zero dockera, ale masz bezpieczne miejsce na dane. Jak zaciekawi Cię docker to kupujesz jakiegoś mikrusa na n100 albo poleasingowy terminal i bawisz się na tym w kontenery i inne takie. Co zyskujesz? Niski próg wejścia bo DS223j jest tani, osobne profesjonalne urządzenie przechowujące dane czyli dane są bezpieczniejsze, świetną zabawkę do eksperymentów którą możesz niechcący zaorać bez
  • Odpowiedz
  • 1
I dodatkowo w RAID bym się nie bawił, bo RAID1 to nie kopia :)
Na kopię zdjęć to dokup sobie dysk na USB i lub dodatkowo nagrywaj sobie kopię zdjęć na płyty BluRay lub DVD.
Ja już mam server (już drugi) od lat 12 bez żadnych RAID'ów. Jak zaczyna padać, to serwer włącza na dysku tylko tryb odczytu i mam dużo czasu na zgranie całego materiału na zewnętrzny nośnik, po czym wymieniam ten dysk na nowy kopiując ponownie dane i sprawa rozwiązana...
Przez te 12 lat miałem może z 5 dysków, które padły (WD RED, o czym poniżej...) i zawsze dane dało się odzyskać.

Taka rada: Jak kupisz od razu dwa dyski, to najlepiej każdy z innej serii :)
  • Odpowiedz