Wpis z mikrobloga

Jest taka sprawa. Znalazłem ogłoszenie na dom. Wszystko mi się podoba, zadzwoniłem do właściciela a on mi powiedział takie coś:
Czy pan bierze za gotówkę czy na kredyt? Jak na kredyt to może być problem bo dom ma w księdze wieczystej wpisany mniejszy metraż niż w rzeczywistości i jak bank przyśle swojego rzeczoznawcę to może wycenić niżej i nie dostane kredytu na całą kwotę.

Okazało się, że dom był rozbudowywany od powstania wpisu do księgi wieczystej. Jakie problemy się z tym wiążą i jak to ugryźć?

#nieruchomosci #kredythipoteczny
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@kidi1: Może to być samowola, jak powstała >20 lat temu to zainteresuj się abolicją. Jak niedawno to problem może być trochę większy. Zawsze będzie wiązało się to z opinią rzeczoznawcy, że budynek nadaje się do zamieszkania, za którą oczywiście wyskoczysz $$$. Bez gwarancji, że będzie pozytywna.

Pamiętaj, że kupując takie coś w ciemno niejako "nabywasz" konsekwencje związane z samowolą, one idą za budynkiem - nie za tym kto jej dokonał.
  • Odpowiedz
@kidi1: śmierdzi wałem na kilometr xD gość rozbudował dom bez pozwolenia i cały syf bierzesz na siebie. Z drugiej strony dobry punkt do negocjacji
  • Odpowiedz
Okazało się, że dom był rozbudowywany od powstania wpisu do księgi wieczystej. Jakie problemy się z tym wiążą i jak to ugryźć?


@kidi1: W pierwszej kolejności trzeba zweryfikować jaka jest przyczyna różnicy w powierzchni. Jeśli dochowano formalności związanych z przebudową to prawdopodobnie sprawę da się rozwiązać. Gorzej jeśli jest to samowola budowlana. Miałem kiedyś taki przypadek i udało się uzyskać kredyt hipoteczny, jednak nie było to łatwe.

W przypadku domów
  • Odpowiedz
  • 0
@marcpol: Samowola na pewno. Koleś powiedział, że sam rozbudował. Wstawił też rysunek rozmieszczenia pokoi a na zdjęciach z zewnątrz jest inny układ. Do tego widać, że dom ma poddasze a w opisie napisał, że poddasze nie do adaptacji.
  • Odpowiedz
@kidi1: W takim przypadku najlepiej skontaktować się z kompetentnym architektem, który pomoże ocenić na ile istotne są te zmiany i w jaki sposób je zalegalizować.
  • Odpowiedz