Wpis z mikrobloga

Są jakiś narzędzia lub metody pozwalające przenieść na papier lub bezpośrednio zmierzyć nietypowe krzywizny rzeczywistego przedmiotu w danej osi?

Jedyne co mi przychodzi do głowy to zabawka jak na focie, ale przydałoby się coś gdzie gwoździe działają z oporem, są węższe, pozwalają łatwiej odmierzyć i mają poziomnicę w kilku osiach.

#druk3d #projektowanie #diy #majsterkowanie
Kryspin013 - Są jakiś narzędzia lub metody pozwalające przenieść na papier lub bezpoś...

źródło: 71inNXEyVNL

Pobierz
  • 24
  • Odpowiedz
Są jakiś narzędzia lub metody pozwalające łatwo i wygodnie przenieść na papier lub bezpośrednio zmierzyć nietypowe krzywizny rzeczywistego przedmiotu w danej osi?


@Kryspin013:

tak, sa :D
  • Odpowiedz
  • 0
@Kryspin013 taki dynks od glazurnikow, wpisz miernik konturu glazurnik i Ci wyskoczy


@UjekF: to jest coś ale odpada bo za duże i to narzędzie zakłada, że masz kąt prosty i od razu płaską powierzchnię, na której natychmiast robisz rzut odrysowywanej krzywizny.

Ja bym potrzebował czegoś co pozwoli mi szkic przenieść później, tzn odryzować go na czymś w miarę precyzyjnie a potem zmierzyć i przenieść wymiary do CAD-a.

Bo dla
  • Odpowiedz
odryzować go na czymś w miarę precyzyjnie a potem zmierzyć i przenieść wymiary do CAD-a.


@Kryspin013: Zdjęcie na papierze milimetrowym ze statywem równolegle do powierzchni, albo skan 3D, eventualnie fotogrametria
  • Odpowiedz
  • 0
@krytyk1205: @UjekF dam wam przykład. Zielona linia to negatyw krzywizny już odwzorowanej części obudowy (w tym przypadku tv). Jakbyście odwzorowali krzywiznę przy założeniach, by mieć idealnie odwzorowane miejsce musielibyście mieć przekrój obudowy z 30 cm od krawędzi i nie jesteście w stanie ustawić mierzonego miejsca by było prostopadle do powierzchni więc te narzędzie glazurnicze się tutaj za cholerę nie sprawdzi?
Kryspin013 - @krytyk1205: @UjekF dam wam przykład. Zielona linia to negatyw krzywizny...

źródło: Screenshot_2024-07-14_21-00-17

Pobierz
  • Odpowiedz
@Kryspin013: czyli to nie jest jeden łuk, tylko kilka łuków o różnych promieniach? To w sumienie wiem.

A jeśli jeden promień to każdy CAD ma jakieś narzędzie do rysowania okręgu z jednego dwóch lub trzech punktów
  • Odpowiedz
to jest coś ale odpada bo za duże i to narzędzie zakłada, że masz kąt prosty i od razu płaską powierzchnię, na której natychmiast robisz rzut odrysowywanej krzywizny.


@Kryspin013:

to jest "dynks" ktorego nie umiesz obslugiwac, ktorego nie masz i co najlepsze, jest to jedyne narzedzie, ktore miesci sie w twoim budzecie :D
  • Odpowiedz
  • 0
@Kryspin013: czyli to nie jest jeden łuk, tylko kilka łuków o różnych promieniach? To w sumienie wiem.


Tak.

A jeśli jeden promień to każdy CAD ma jakieś narzędzie do rysowania okręgu z jednego dwóch lub trzech
Kryspin013 - > @Kryspin013: czyli to nie jest jeden łuk, tylko kilka łuków o różnych ...
  • Odpowiedz
@Kryspin013: Niestety nie do każdego kształtu się to nada. Pewne kształty trzeba by "mierzyć" z kilku stron i potem łączyć odwzorowane fragmenty.

Zakładając, że chcesz odwzorować wszystko poza np. górną krawędzią, będziesz tu potrzebował min. 2 pomiarów.
bukszpryt - @Kryspin013: Niestety nie do każdego kształtu się to nada. Pewne kształty...

źródło: jdh9Eju

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
@Kryspin013: Niestety nie do każdego kształtu się to nada. Pewne kształty trzeba by "mierzyć" z kilku stron i potem łączyć odwzorowane fragmenty.


@bukszpryt: wiem, ale w moim przypadku się sprawdzi a jak się nie sprawdzi to i tak jakoś sobie dam radę bo lepsze to, niż na pałę mierzenie punktów suwmiarką i dopasowywanie na czuja elementów z wydruku xD
  • Odpowiedz