Wpis z mikrobloga

#klimatyzacja #budownictwo #remontujzwykopem #remont

Zadzwonilem do wspolnoty i typ z miejsca mi powiedzial, ze musi byc zgoda sasiadow (jakich?) oraz podanie, ale jesli chce na elewacji, to nie mozna. Czytalem wpisy ludzi tutaj czy w necie i ogolnie wspolnoty nie zgadzaja sie. Jesli prawnie nie jest zabronione zakladanie klimatyzacji na elewacji budynku lub nie jest napisane w regulaminie, to jakim prawem jakies buce ktore siedza tam od 30 lat moga zabronic mi wlasnego komfortu? Nie chcialbym robic problemow, ale tez wytlumaczenie "nie, bo nie" do mnie nie przemawia i bede krecil afere.

Chce wybrac sie osobiscie i porozmawiac, zanim pojde po podpisy od sasiadow. Jaka mozna podac argumentacje, aby otrzymac formalna zgode na zalozenie? Jak to bylo w waszym przypadku, o ile ktos walczyl z betonoza wspolnotowa?

Nie mam balkonu, wiec ostatecznie moglbym postawic jednostke zewnetrzna na parapecie. Czy wtedy tez potrzebne zezwolenie?

Polska to chory kraj, w ktorym wiele kwestii jest niezdefiniowanych. W Gruzji przykladowo mozesz robic co chcesz ze swoim mieszkaniem, a ponadto nie ma czegos takiego jak czynsz. Kupujesz mieszkanie o dewelopera i po sprawie. Za co place czynsz, jezeli wspolnota nie robi ani nie dba o nic tak naprawde. Prlowski urwidolek.
  • 24
  • Odpowiedz
@wcaleniepchamsiewmultikonto: Na elewacji "nie bo nie" wynika z tego ze to czesc wspolna. Nie mozesz w nia ingerowac. Wspolnota zaplacila za remont elewacji a Ty go naruszasz.

na balkonie zgoda sasiadow "wokol" (gora, dol, lewo prawo) chodzi o to czy przeszkasdza im halas.

Na parapecie?? Akurat codziennie jak wychodze do roboty widze takie rozwiazanie. nawet nie wiem jak to skomentowac :) Ale dziala :)
  • Odpowiedz
Za co place czynsz, jezeli wspolnota nie robi ani nie dba o nic tak naprawde


@wcaleniepchamsiewmultikonto: masz wyszczególnione przecież w zestawieniu które chyba co rok dostajesz a zarządca ci się na nic nie zgodzi bo nie chce potem mieć gównoburzy jak się pozostałym właścicielom nie spodoba, Napisz projekt uchwały w tej sprawie i zbierz podpisy przynajmniej większości członków wspólnoty to wtedy nie będa robić pod górkę
  • Odpowiedz
@gorzki99: czyli w praktyce 99% nie ma szans aby zgodzili sie na zamontowanie jednostki na elewacji. Jak inaczej mozna zamontowac splita jesli nie moge wiercic w elewacji?
@PanKapibara Debilna regula i ciekawi mnie czy prawnie uregulowana.
@darek-jg: jaki projekt uchwaly masz na mysli? Chodzi mi jedynie o prawne uregulowanie zakladania klimatyzacji. Wdzialem kilka mieszkan ktore maja na balkonie, a dopoki nie poczytalem to nie wiedzialem, ze wspolnota/adminnistracja
  • Odpowiedz
@wcaleniepchamsiewmultikonto: Miras ja na zebraniu wspolnoty bylem cale "dwa" razy. Pierwszy i ostatni :P 10 lat temu :P

Zabawa polega na tym ze na zebraniu sa procedowane uchwaly. Czy wymienic dach, czy wymienic piony itp.

Wszystko co jest zwiazane z czescia wspolna musi byc glosowane. No i sasiadka kiedys do mnie podbila - panie krzysiu cha chce miec klime czy zgodzi sie pan zebym miala? Bo potrzebuje podpisow. Ona mieszka na parterze a ja na drugim (ostatnim) totalnie po przekatnej. Wiec dlaczego mialbym sie niezgodzic? Ale moj podpis byl
  • Odpowiedz
jaki projekt uchwaly masz na mysli? Chodzi mi jedynie o prawne uregulowanie zakladania klimatyzacji. Wdzialem kilka mieszkan ktore maja na balkonie, a dopoki nie poczytalem to nie wiedzialem, ze wspolnota/adminnistracja nie zgadza sie na montaz. Jakim prawem w ogole?


@wcaleniepchamsiewmultikonto: na balkonie to potrzebujesz tylko zgody "najblizszych sasiadow". Ze im halas nie przeszkadza. Balkon jest Twoj.

Na elewacji to ingerujesz w czesc wspolna wspolnoty. Wiec potrzebujesz zgody wspolnoty.
  • Odpowiedz
@gorzki99: Nie mam balkonu, wiec zgoda od wszystkich sasiadow z pionu - 3 mieszkania na pietro, a administracja, to chlop - inzynier techniczny oraz babsko jakies od wykonywania spraw.

Do nich ma isc pismo, ale ten inzynier mi przez telefon powiedzial, zeby je napiac, ale jak na elewacji to raczej nie. Wiec to tylko straszak i oni to pozniej rozwaza raz jeszcze, jesli wiekszosc sie zgodzi (sasiadow) to pozwola? Zgode
  • Odpowiedz
@wcaleniepchamsiewmultikonto: to na tej samej zasadzie jak gołosowanie w wyborach. Ktoś oddał głos na tuska a teraz ma pretensje ze wpuszcza migrantów. Trudno prtensje tylko do siebie, że władze wspólnoty masz taka a nie inna. Zakop za farmazony
  • Odpowiedz
@PanKapibara: jestes pewny, ze w dobrym wpisie wypowiedziales sie, frustracie? Jak pijesz, to nie uzywaj komputera, bo jak widac nawet z uzyciem mozgu masz problem.
@Nethiu Jaki zakop, jakie farmazony? Przeczytaj jeszcze raz co napisales, a potem przepros i usun to. Ludzie, wiem, ze dzisiaj mecz i juz pewnie ledwno widzicie na oczy po tych Harnasiach, ale po co tyle jadu? Z tego co czytam opinie, to w wiekszosci
  • Odpowiedz
Polska to chory kraj,


@wcaleniepchamsiewmultikonto: obrażasz moją ojczyznę i się dziwisz że ludzi ci tak odpisują? Tak jak pisałem macie wspólnote gdzie to ludzie wybieraja zarząd. Zebrać się przegłosować "rozporzadzenie" i problem instalacji kilmy z głowy
  • Odpowiedz
dzieki wielkie za interesujace informacje.


@wcaleniepchamsiewmultikonto: Alez prosze. Miras dlaczego mialbym sie nie podzielic wiedza ktora posiadam?

Anonek z neta ani mi nie dolozy do wyplaty ani z niej nie zabierze. A co ja mam ta wiedze do grobu zabrac? A po co mi ona w grobie? Tam se bede tylko zezal (a nawet nie bo bede u runie sie bujal
  • Odpowiedz
@gorzki99: Balkon również nie jest do końca twój. Jest to część własności lokalu ale stanowi część wspólną. Tak jak np. miejsce garażowe itd. to jest własność, przynależna do danego lokalu ale nie konstrukcyjnie jest to część wspólna budynku.
  • Odpowiedz
@wcaleniepchamsiewmultikonto: Jest rozwiązanie. Konstrukcję wsporczą (wieszak klimatyzatora) przeprowadzasz przez ościeżnicę okna tuż nad parapetem zewnętrznym i na niej zawieszasz klimatyzator pod oknem. Nie ma wówczas ingerencji w elewację. Konstrukcję wsporczą mocujesz po stronie parapetu w mieszkaniu w parapet lub w ścianę.
  • Odpowiedz
@gorzki99: To wszystko zależy od wspólnoty tak naprawdę to nie jest uregulowane, nie ma odógnrych zasad, jest wiele czynników. Jak przejdziesz z balkonu do mieszkania? To już naruszasz elewacje, czyli część wspólną. Trzeba zrobić otwór w elewacji, a jak elewacja była remontowana niedawno i wykonawca nie zezwolił na coś takiego i jest gwarancja to już w ogóle lipa.
  • Odpowiedz