Wpis z mikrobloga

Postawiłem babci lubuntu na bardzo starym laptopie z 2008r: Acer Extensa 5220, Core 2 Duo, 3GB RAM, 120 SSD. System działa bardzo w porządku ale babcia jest mocno akomputerowa. Używa tylko przeglądarki w autostarcie z 3 kartami(transmisja mszy w niedzielę na YT, zalogowanie na konto bankowe, lokalny portal informacyjny).

Czy aktualizacje systemu i przeglądarki chrome na lubuntu mogą być w pełni automatyczne, w tle? Co kilka miesięcy pojawia się komunikat, że chrome nie może się zaktualizować, wystarczy ręcznie zainstalować aktualizację w menadżerze muon ale ją to przerasta.

#laptopy #linux #it #informatyka
#komputery #pytanie
  • 26
  • Odpowiedz
wystarczy ręcznie zainstalować aktualizację w menadżerze muon


@niedasieukryc: Co w tym skomplikowanego, serio pytam, bo nie znam tego menadżera?
Zwykle to tylko uruchomić, nacisnąć przycisk [aktualizuj], potwierdzić ostrzeżenia jeśli są i tyle.
  • Odpowiedz
@Kryspin013: a czy masz doświadczenie w jaki sposób to działa? wyświetla jakiś monit/alert czy wszystko dzieje się całkowicie w tle? bo jeżeli to drugie to przy aktualizacji np. pakietów jądra może dosyć mocno spowolnić system i babcia będzie miała zonka ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Czy nie lepiej byłoby po prostu utworzyć usługę, która będzie robiła upgrade przy starcie (na początku każdego
  • Odpowiedz
@DynPydro: czemu to wygląda jakbyś to z chatgpt wypluł? I trochę druciarstwo. Zresztą to i tak lepiej byłoby zrobić po prostu w cronie lub za pomocą systemd timerów.

To co wkleiłem to jest autoamt (wyklikiwany z GUI). Możesz sobie ustawić monit o aktualizacjach ale wtedy babcia będzie miała okienka z potwierdzeniem aktualizacji a to jest niezgodne z założeniem OPa. I bez przesday initramfs aż tak długo się nie buduje.

W
  • Odpowiedz
@DynPydro: czemu to wygląda jakbyś to z chatgpt wypluł? I trochę druciarstwo. Zresztą to i tak lepiej byłoby zrobić po prostu w cronie lub za pomocą systemd timerów.


@Kryspin013: u mnie takie coś działa xD tylko z innym systemem usług i zarządzania pakietami. Mam niewiele lepszego laptopa i przy odtwarzaniu jakiegoś filmu z YT potrafi mi nieznacznie zalagować przy manualnych aktualizacjach. Co do timera - ok, można, ale
  • Odpowiedz
  • 0
@Kryspin013:

Menu "start" - narzedzia systemowe - zarządzanie pakietami muon - ustawienia - konfiguruj źródła oprogramowania - updates - pole wyboru check for updates: lista wyboru Daily - pole wyboru install security updates without confirmation.

Ok zobaczymy czy coś pomoże, tylko czy to sprawi, że chrome będzie się sam aktualizował? Właśnie teraz po każdym włączeniu chrome jest komunikat, że nie mógł się zaktualizować.
  • Odpowiedz
@Kryspin013:


Menu "start" - narzedzia systemowe - zarządzanie pakietami muon - ustawienia - konfiguruj źródła oprogramowania - updates - pole wyboru check for updates: lista wyboru Daily - pole wyboru install security updates without confirmation.


Ok zobaczymy czy coś pomoże, tylko czy to sprawi, że chrome będzie się sam aktualizował? Właśnie teraz po każdym włączeniu chrome jest komunikat, że nie mógł się
  • Odpowiedz