Wpis z mikrobloga

Tak sobie pobieżnie szukałem i nie znalazłem. Z tego, co pamiętam Kijów był broniony patriotami? Są jakieś komunikaty o skuteczności działań obronnych podczas ostatniego ataku?
#ukraina
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@michelney: Najprostsze wytłumaczenie jest takie, że patriot i ewentualnie inne systemy oberwały na czoło kindżałami. Bo to, że sobie kilka Ch-101 wleciało nad Kijów to nie jest normalna sytuacja od bardzo dawna. Dziwna to sprawa, którą ciężko wyjaśnić.

Jak wystrzela 100 rakiet to pewnie 90 straci a 10 doleci.


@Dorodny_Wieprz: Z tym że tutaj nie było ataku saturacyjnego. Było 38 pocisków, które atakowały całą Ukrainę. A na jednym
  • Odpowiedz
@michelney: Problem w tym, że to nie jest małe miasto. Obszarowo Kijów to dla przykładu obszary Łodzi, Krakowa i Poznania - razem wzięte.
Do tego (nie wiem jakie wersje mają), ale pewnie mają radary kierunkowe skanujące obszar w konkretnym kierunku.
Do tego sam obszar który może być chroniony jest ograniczony, nie wiem jaki obszar może pokryć jedna bateria, ale zasięg dla przykładu PAC-3 to 15 max 45 km. https://pl.wikipedia.org/wiki/Patriot_PAC-3
A
  • Odpowiedz
Do tego, dla przykładu wskazany PAC-3 to 16 pocisków, więc jak leci 20 rakiet i wszystkie wlatują w zasięg, strącić może 16, nawet przy 100% skuteczności.


@surlin: Mylisz się. 16 pocisków to ma jedna wyrzutnia z baterii (maksymalnie). Bateria składa się z kilku wyrzutni, a więc możliwa salwa jest znacznie większa niż 16. Bateria to 4-8 wyrzutni przeważnie z różnymi typami pocisków.
  • Odpowiedz
@surlin: Mylisz się. 16 pocisków to ma jedna wyrzutnia z baterii (maksymalnie). Bateria składa się z kilku wyrzutni, a więc możliwa salwa jest znacznie większa niż 16. Bateria to 4-8 wyrzutni przeważnie z różnymi typami pocisków.

@Szinako: Oczywiście masz rację. Miałem na myśli raczej wyrzutnię, bo nie stoją one przecież obok siebie, choć pewnie zasięgi antyrakiet się pomiędzy nimi w jakiejś części pokrywają.
Jakkolwiek, ich liczba jest ograniczona
  • Odpowiedz
Oczywiście masz rację. Miałem na myśli raczej wyrzutnię, bo nie stoją one przecież obok siebie, choć pewnie zasięgi antyrakiet się pomiędzy nimi w jakiejś części pokrywają.


@surlin: Wyrzutnie stoją kilkanaście/ kilkadziesiąt metrów od siebie więc różnice pomijalne.

Jakkolwiek, ich liczba jest ograniczona - i o to chodziło. Często o tym się zapomina.


@surlin: Właśnie dlatego powstało pojęcie ataku saturacyjnego. Nie dość, że pociski są ograniczeniem to i kanały
  • Odpowiedz