Wpis z mikrobloga

#rzym #starozytnyrzym #numizmatyka #monety #pytanie #pytaniedoeksperta #archeologia

Cześć tym co się na monetach znają :)
Mam dwa pytania w związku z moją nowo narodzoną pasją do antycznej numizmatyki - będę wdzięczny za każdą podpowiedź!

1. Z jakich stron/książek korzystacie do identyfikacji monet ? ( Rzym, Grecja, Bizancjum głównie ) - staram się ogarnąć jak najwięcej sam ale to jest temat tak ogromny że żadna ze znalezionych jak do tej pory witryn nie ułatwia mi jakoś szczególnie tematu .... szczególnie że niektóre z monet nie posiadają wyraźnych / kompletnych napisów/legend )

Kupuję czasem "koty w worku" od detektorystów i chciałbym wiedzieć co mam :)

2. Na zdjęciu moneta z ostatnich zakupów i nie mogę ustalić co to. Czytałem że istniały barbarzyńskie naśladownictwa rzymskich monet, które wybijano sobie lokalnie w prowincjach podczas kryzysu cesarstwa w trzecim wieku ? Czy to jest jedna z tych podróbek ?
ijones - #rzym #starozytnyrzym #numizmatyka #monety #pytanie #pytaniedoeksperta #arch...

źródło: Moneeta do zgadniecia copy

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
  • 0
@IbraKa: Cześć, dzięki za ID i dzięki raz jeszcze za pomoc poprzednim razem - mogę zapytać jak to identyfikujesz ? Czy to jest wiedza w Twojej głowie, czy jest jakiś portal gdzie się identyfikuje monety odfajkowując np elementy wizerunku krok po kroku ? Szukam i gogluje ale nic nie widzę :D
.
Ps. jak mógłbym prosić o naprowadzenie jeszcze jednej monety - najpewniej wykopana przez detektorystę gdzieś w szkocji.

zdjęcie
ijones - @IbraKa: Cześć, dzięki za ID i dzięki raz jeszcze za pomoc poprzednim razem ...

źródło: mini mnoneta

Pobierz
  • Odpowiedz
@ijones do Rzymu używam RIC, do Bizancjum MIB i DOC.
Możesz zacząć od jakichś popularnych wśród kolekcjonerów katalogów Sear'a.
Jak temat cię interesuje, to moze @The_Orz ci podrzuci zaproszenie na discorda.
  • Odpowiedz