Wpis z mikrobloga

Kanał United24 opublikował krótki materiał na temat ukraińskiego lotnictwa, w przededniu pojawienie się na froncie samolotów wielozadaniowych F-16

Poza znaną już rozmową z pilotem który szkoli się na F-16 w Danii, dziennikarze rozmawiają z mechanikiem śmigłowców Mi-17 V5. Co ciekawe są to maszyny przekazane Ukrainie przez USA, które były początkowo przeznaczone dla armii afgańskiej. Zostały one wyprodukowane w roku 2012 co oznacza, że jeszcze przez długi czas będą one najmłodszymi statkami powietrznymi w służbie Ukrainy.

Następnie wypowiada się pilot śmigłowca szturmowego Mi-24. W związku z brakiem nowoczesnych pocisków przeciwpancernych, główną bronią tych maszyn są niekierowane pociski rakietowe Hydra 70. Na szczęście w przeciwieństwie do pocisków Zuni, których zapasy już się skończyły, USA posiada ogromne ilości pocisków Hydra. Dlatego ukraińskie Mi-24 będą miały zapewnione uzbrojenie, tak długo jak będą trwały dostawy broni dla Ukrainy ze Stanów Zjednoczonych.

Na koniec prowadzona była rozmowa z pilotem samolotu myśliwskiego Mig-29. Można z niej wywnioskować, że głównym zadaniem tych maszyn jest przechwytywanie bezzałogowców, takich jak drony Shahed 136/Gerań-2. Pełniące dyżur samoloty są w stanie wznieść się w powietrze w czasie 8-12 minut. Polowanie na drony czy rakiety manewrujące nie jest łatwym zadaniem ponieważ są to cele małe. Często też poruszają się one wolno w porównaniu do szybkiego myśliwca, a awionika Miga-29 nie jest zbyt zaawansowana.

Warto też podkreślić, że według Ukraińców Migi-29 są łatwiejsze niż Su-27 jeżeli chodzi o integracje z nimi zachodnich bomb takich jak amerykańskie JDAM czy francuskie AASM.

Źródło:

Michał Senajko/Twitter.

#ukraina #wojna #samoloty #f16 #lotnictwo #ciekawostki #russiahateclub
ZionOfel - Kanał United24 opublikował krótki materiał na temat ukraińskiego lotnictwa...
  • 5
  • Odpowiedz